więcej


Inicjatywy lokalne

Opinia publiczna i korporacje w obliczu zmian klimatycznych (19204)

2016-01-20

Drukuj
galeria

Rośnie zaniepokojenie zmianami klimatu. 90% firm obawia się ich skutków. Jakie działania można podjąć?

Według ABI (Association of British Insurers) odszkodowania za zniszczenia wywołane powodziami na początku 2016 roku (stan na 11 stycznia) wyniosły 1,3 mld funtów. Jak podają władze, sztormy nazwane przez Brytyjczyków Desmond, Eva i Frank zatopiły ponad 16 000 domostw. Zgłoszenia do firm ubezpieczeniowych pochodziły głównie od właścicieli domów i przedsiębiorców. W świetle zdarzeń z ostatnich dni pojawia się pytanie: czy zmiany klimatu jawią się Europejczykom jako poważne zagrożenie?

Pew Research Center - niezależny komitet doradczy, zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych z siedzibą w Waszyngtonie przeprowadził ankietę na respondentach w wieku od 18 lat, w terminie od 25 marca do 27 maja 2015. Jej celem było określenie stosunku opinii publicznej do zmian klimatycznych.

Ankietę przeprowadzono w:

  • w 40 krajach
  • 45435 spotkań bezpośrednich i rozmów telefonicznych

Wyniki opublikowane w przededniu konferencji COP21 w Paryżu wskazują na rosnące niepokoje wywołane zmianami klimatu nie tylko na kontynentach najbardziej zagrożonych. W Polsce sytuacja przedstawia się następująco:  51 proc. respondentów stwierdziło, że w pewien sposób niepokoi się zmianami klimatu lecz tylko 15 proc., że niepokoi się nimi "bardzo".

W maju 2015 roku opublikowano raport dotyczący adaptacji w biznesie na podstawie badania  dotyczącego 37 firm działających w 8 sektorach w Ameryce Pn. i Pd., Europie i Azji:

  • 30% firm doświadczyło wpływu zmian klimatu
  • 90% firm zadeklarowało, że są bardzo zaniepokojeni faktem, że zmiany klimatu mogą mieć wpływ na ich łańcuch dostaw

Mamy wiec do czynienia z rozpoznawalnym zagrożeniem, które bez odpowiednich działań dostosowawczych może skutkować poważnymi zaburzeniami w gospodarce krajów na każdym kontynencie. Poniżej podano parę rozwiązań dla tych przedsiębiorców, którzy widzą potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych.

 

Wykresy i tabele opracowano na podstawie:

http://www.pewglobal.org/2015/11/05/global-concern-about-climate-change-broad-support-for-limiting-emissions/

http://www.acclimatise.uk.com/login/uploaded/resources/Climate-Change-Adaptation-May2012.pdf

Źródło: http://klimada.mos.gov.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej