więcej


Inicjatywy lokalne

Ograniczenie emisji krajowym priorytetem Malediwów (10610)

2010-06-23

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Prezydent Malediwów Mohamed Nasheed zapowiedział wycofywanie hydrochlorofluorowęgli (HCFC) oraz substytutów fluoru (CFC), używanych w urządzeniach chłodniczych, w tym urządzeniach klimatyzacyjnych, lodówkach i na różnych etapach procesów produkcji. Tym samym Malediwy wyraziły niezachwianą wolę odnowy swoich zobowiązań dotyczących neutralności emisyjnej.
HCFC nie tylko niszczą warstwę ozonową w stratosferze, która jest niezbędna do utrzymania życia na Ziemi, ale należą również do grupy gazów cieplarnianych. Malediwy zobowiązały się do wycofania z użycia HCFC, wykorzystywanych głównie w klimatyzacji w blisko 100 miejscowościach turystycznych na ponad 1200 wyspach.

"Wierzymy, że zastosowanie czystych technologii będzie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Malediwy słyną ze swych luksusowych ośrodków wypoczynkowych, których systemy chłodzenia są źródłem większości krajowej emisji HCFC. Jak najszybsze wycofywanie HCFC w ciągu następnej dekady nie tylko pomoże chronić piękne, tropikalne środowisko, które podziwiają turyści, ale także wpłynie na opinię o Malediwach, jako o wyspach silnie nastawionych na ekologiczne rozwiązania", powiedział prezydent Nasheed.

W 2007 r. społeczność międzynarodowa podjęła ważny krok w celu przyspieszenia wycofywania HCFC, a prezydent Nasheed zobowiązał się do uczynienia Malediwów pierwszym na świecie krajem wolnym od CO2 do roku 2020. Ostatnia deklaracja w sprawie realizacji planu wycofania HCFC (HPMP) przybliża Malediwy do osiągnięcia tego celu, a państwo to może pochwalić się pierwszym na świecie krajowym planem stopniowego wycofywania, wymierzonym w konkretną grupę substancji chemicznych.

"Malediwy stały się pierwszym krajem na świecie, który otrzyma środki z funduszu wielostronnego na rzecz wprowadzenia w życie protokołu montrealskiego w krajach z HPMP. Świadczy to o tym, że małe państwa członkowskie mogą być pierwsze w walce zarówno ze zmianami klimatycznymi, jak i o ochronę warstwy ozonowej", powiedziała pani Maria Nolan, dyrektor wielostronnego funduszu na rzecz realizacji protokołu montrealskiego.

Podczas niedawnego spotkania w Malé urzędnicy wysokiego szczebla z Malediwów, Organizacja Narodów Zjednoczonych, wysocy komisarze z Indii oraz różni przedsiębiorcy omówili działania przyspieszające realizację planu wycofywania HCFC.

"Spotkanie to dało nam możliwość wymiany pomysłów dotyczących mechanizmu realizacji, a zwłaszcza polityki i ustawodawstwa, zaangażowania sektora prywatnego, efektywności energetycznej, a również sposobu umiejscowienia sprawy wycofania HCFC w odpowiednim miejscu w polityce neutralności Malediwów", powiedział Javier Camago, przewodniczący Komitetu Wykonawczego z funduszu wielostronnego.

"Sukces protokołu montrealskiego wykazał, że wspólnie możemy stawiać czoło wyzwaniom klimatycznym poprzez wsparcie technologii i rozwój potencjału. Rządy muszą teraz uzyskiwać dalsze korzyści klimatyczne z ochrony warstwy ozonowej. Cieszę się, że Malediwy wykazują tyle dobrej woli", powiedział Achim Steiner, podsekretarz ONZ i dyrektor wykonawczy UNEP.

Prezydent Nasheed nie pierwszy raz sprawił, że Malediwy znalazły się w centrum uwagi. W kwietniu tego roku został wybrany przez organizację UNEP „Mistrzem Ziemi”. Od 2008 roku, odkąd został prezydentem Malediwów, rosło globalne uznanie dla jego wysiłków w zahamowaniu zmian klimatycznych i w podnoszeniu świadomości w zakresie ochrony środowiska. Skutki zmiany klimatu są szczególnie groźne dla państw wyspiarskich.

Mohamed Nasheed zwrócił uwagę międzynarodowych mediów w okresie poprzedzającym konferencję klimatyczną w Kopenhadze oraz podczas jej trwania, w grudniu. Zwołał wtedy posiedzenie „gabinetu podwodnego” na dnie oceanu, aby zwrócić uwagę na zagrażające Malediwom poważne zmiany klimatyczne. Ostrzegł także, że mieszkańcy Malediwów w razie podniesienia się poziomu morza mogą być zmuszeni do szukania nowej ojczyzny. Ponadto prowadził kampanię na rzecz ochrony raf koralowych, które pomogły w 2005 roku uratować kraj przed zgubnymi falami tsunami, pochłaniając potężne fale wywołane trzęsieniem ziemi.

Prezydent Nasheed nieustannie zachęca różnych przywódców z krajów rozwijających się lub krajów zagrożonych, takich jak Malediwy, do zaprzestania rozwoju opartego na wykorzystaniu węgla i do przyjęcia dla "czystych" technologii przyszłości, niezależnych od węgla.

źródło: UNEP, fot. www.sxc.hu
www.unep.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej