więcej


Inicjatywy lokalne

Offsetowane Zakopane z Aeris Futuro (10611)

2010-06-23

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Tatrzański Park Narodowy i Miasto Zakopane były miejscem akcji sadzenia aż czterech tysięcy drzew. Na terenie TPN oraz strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Odpadów pojawiły się setki małych jodeł, świerków, lip i jaworów. Zakopiańskie wydarzenie zorganizowane zostało przez TAURON Polska Energia, Fundację Aeris Futuro i młodzież z Gimnazjum nr 2 w Zakopanem.
W sadzeniu drzewek udział wzięli m.in. znana polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis, piłkarz Ruchu Chorzów Maciej Scherfchen, Krzysztof Trebunia Tutka, lider zespołu Trebunie Tutki, Franciszek Groń Gąsienica medalista olimpijski w kombinacji norweskiej, Dariusz Goździak - mistrz olimpijski w pięcioboju. Akcję wspomagali także ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Akcja odbyła się 12-ego maja.

Akcja w Zakopanem to część ogólnopolskiego programu Fundacji Aeris Futuro pod nazwą CZAS NA LAS, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Minister Środowiska, a działania wpisane są kampanię agendy ONZ ds. Środowiska UNEP „Obsadźmy naszą planetę”.

- Dziś każdy z nas zostawia „ślad klimatyczny” – emitujemy olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Projekty takie jak OFFSET z TAURONEM pokazują, jak duże firmy mogą aktywnie i realnie włączyć się do globalnych działań na rzecz ochrony środowiska. Społeczne zaangażowanie takich instytucji jest dzisiaj bardzo potrzebne zdegradowanej naturze – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, Prezes Zarządu Fundacji Aeris Futuro.
 Inicjatywa sadzenia drzew pod Tatrami wyszła od Barbary Szaroty, koordynatorki projektu Act Eco, nauczycielki Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. Projekt ten nie tylko inspiruje młodzież do działań pro-ekologicznych we własnym środowisku, ale dodatkowo aktywnie ją w te działania włącza.

Wagę angażowania młodzieży w działania proekologiczne podkreśla Jagna Marczułajtis, która aktywnie włączyła się w projekt. - Bardzo zależy mi na właściwym wychowaniu moich córek, tzn. w szacunku do przyrody, tak żeby, podobnie jak ja w dzieciństwie, mogły się nią zawsze cieszyć. Uważam, że tylko takie wychowanie może w przyszłości procentować i pomóc zachować dla przyszłych pokoleń Ziemię w niezmienionym stanie.W ubiegłym roku w ramach akcji OFFSET z TAURONEM w Ojcowskim i Karkonoskim Parku Narodowym zasadzonych zostało 16 tys. sadzonek drzew. Trzecia, zakopiańska edycja jest dopełnieniem planów zasadzenia 20 tys. drzewek, co pozwala na zneutralizowanie 1800 ton dwutlenku węgla CO2.

Jak mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes TAURON Polska Energia SA – „W ramach wspierania działań związanych z ekologią, dla klientów biznesowych Grupy TAURON została przygotowana oferta produktów ekologicznych m.in. połączona z przekazywaniem określonych środków na sadzenie drzew.”

***

Grupa TAURON jest największym sprzedawcą energii elektrycznej w kraju i drugim pod względem wielkości jej producentem. W skład Grupy wchodzą spółki zajmujące się wydobyciem węgla, produkcją energii elektrycznej i ciepła oraz ich dystrybucją i sprzedażą. Celem holdingu jest ciągły wzrost wartości zapewniający bezpieczny zwrot zainwestowanego kapitału oraz zrównoważony rozwój i troska o środowisko naturalne. Najważniejsze zadania w tym zakresie są realizowane w spółkach wytwórczych Grupy - Południowym Koncernie Energetycznym, Elektrowni Stalowa Wola oraz EC Tychy. W 2008 roku rozpoczęła pracę warta 150 mln złotych kolejna już instalacja odsiarczania spalin w Elektrowni Jaworzno III. Ostatnio oddany został do użytku wysokosprawny blok 460 MW w Elektrowni Łagisza, dzięki któremu emisja CO2 do atmosfery jest o 25 proc. niższa niż w obecnie pracujących w koncernie blokach, a emisja dwutlenku siarki oraz tlenków azotu nie przekracza 200 mg/Nm3.


Projekt ACT ECO ma inspirować młodzież do podejmowania działań proekologicznych we własnym środowisku przy jednoczesnej próbie włączania się, chociażby symbolicznie, w ogólnoświatowe akcje. Innowacyjność projektu polega na połączeniu ekologii, języka angielskiego, technik komputerowych przy jednoczesnym stosowaniu interaktywnych metod w pracy dydaktycznej z młodzieżą. Inicjatorką pomysłu działania na rzecz ekologii oraz opiekunką młodzieży, która cały czas zachęca do działania jest pani Barbara Szarota. Jej koncepcja autorska projektu ACT ECO, która jest wsparciem dla młodzieży w działaniach na rzecz ochrony środowiska) sprawiła, że we wrześniu 2008 roku Dyrekcja Generalna Komisji ds. Ochrony Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli wyróżniła działalność Projektu ACT-ECO. Projekt realizowany w głównej mierze dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zakopanego.


źródło: Fundacja Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej