więcej


Inicjatywy lokalne

Nowa aplikacja dla konsumentów – ecoGator wybierze najbardziej energooszczędne urządzenia (17814)

2014-10-31

Drukuj
galeria

ecoGAtor to bezpłatna aplikacja pomocna w szybkim i łatwym porównywaniu urządzeń. To także niezależny asystent zakupowy z funkcją skanowania etykiet oraz kalkulatorem kosztów za energię elektryczną

Urządzenia AGD oraz elektronika użytkowa pochłaniają olbrzymie ilości energii elektrycznej w naszych domach. W świetle raportu GUS, w 2013 r. koszty ponoszone na użytkowanie mieszkania i zakup nośników energii stanowiły prawie 21% budżetu domowego. To dużo.
W czasie, gdy koszty ponoszone na zakup energii elektrycznej są coraz wyższe, najlepszą linią obrony jest obniżenie zużycia energii w domu. Wysoką skuteczność ma także zastępowanie starych urządzeń domowego użytku – nowymi, energooszczędnymi. Przykładowo lodówka w klasie energetycznej A zużywa o około 60 procent więcej energii niż urządzenie w klasie A+++. Konsumenci gotowi są kupować energooszczędne urządzenia, ale podjęcie decyzji o zakupie nie jest łatwe. Niekończące się poszukiwania odpowiedniego sprzętu pośród bogatej oferty, porównywanie cen, przeglądanie testów urządzeń, niedokładne informacje – to wszystko jest mocno frustrujące. Dlatego też bezpłatna aplikacja ecoGator może okazać się pomocna przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie. Dzięki niej konsumenci mogą osiągnąć podwójne oszczędności. Decyzja o zakupie jest podejmowana w mgnieniu oka, a nowo zakupione urządzenie zużywa mniej energii.

ecoGator – Twój przewodnik po dżungli urządzeń i etykiet

Jak to jest możliwe? ecoGator oferuje szybki i łatwy dostęp do niezależnych informacji o urządzeniach i ich parametrach energetycznych, gdziekolwiek jesteś – w sklepie, w podróży czy w domu. Aplikacja zawiera regularnie aktualizowaną bazę energooszczędnych produktów dostępnych na polskim rynku, podzieloną na następujące kategorie: oświetlenie, telewizory, pralki, suszarki do ubrań, lodówki, zamrażarki, zmywarki. W sklepie pomocny będzie innowacyjny skaner. ecoGator jest bowiem pierwszą aplikacją, która potrafi odczytać informacje umieszczone na etykiecie energetycznej. Po prostu zeskanuj etykietę za pomocą aparatu wbudowanego w smartfon. Uzyskasz wtedy informacje o urządzeniu, jak jego efektywność energetyczna, przeliczysz średnie roczne koszty za energię elektryczną, stworzysz własne listy produktów. Istnieje również możliwość porównania ze sobą wybranych w sklepie urządzeń i filtrowania ich na podstawie osobistych preferencji, jak emisja hałasu czy zużycie energii.

Zainstaluj aplikację i przetestuj funkcję skanowania na monitorze

Aplikacja ecoGator jest bezpłatna. Obecnie dostępna jest na urządzenia z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w odpowiednim sklepie z aplikacjami za pomocą poniższych kodów QR. Zeskanuj kod QR odpowiedni dla Twojego urządzenia (iOS lub Android), zainstaluj aplikację i przetestuj na ekranie swojego komputera funkcję skanowania.

Możesz wykorzysta poniższą etykietę energetyczną.

O kampanii myEcoNavigator

Kampania "myEcoNavigator" nakierowana jest na promowanie energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego. Głównym jej produktem jest aplikacja ecoGator, której zadaniem jest pomóc konsumentom w zakresie wyboru i zakupu najbardziej energooszczędnych urządzeń dostępnych na rynku. Kampania jest finansowana ze środków unijnego programu Intelligent Energy Europe (IEE) i jest realizowana przez dwunastu partnerów z dziesięciu krajów europejskich, takich jak: Belgia, Niemcy, Francja, Grecja, Włochy, Austria, Polska, Słowenia, Hiszpania i Czechy. Podmiotem odpowiedzialnym za wdrożenie i opracowanie aplikacji jest Pocket Science GmbH z Wiednia. W Polsce za przebieg działań projektowych odpowiada FEWE.

Więcej informacji na temat kampanii oraz aplikacji dostępnych jest na stronie www.ecogator.fewe.pl.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej