więcej


Inicjatywy lokalne

Natura wkracza do biura - happening inaugurujący Dzień Eko-biura (10582)

2010-09-06

Drukuj
Już 10 września pod centrum biurowym na ulicy Fabrycznej 5 w Warszawie ten niecodzienny happening zorganizowany przez krakowską Fundację Aeris Futuro rozpocznie kampanię edukacyjną „Sukces to Twoje naturalne środowisko”. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej pracowników biurowych firm i instytucji publicznych.   Niezwykła przerwa obiadowa! Biurowce pustoszeją, pracownicy opuszczają biurka,aby zaczerpnąć świeżego powietrza i… zmierzyć się ze swoimi sąsiadami zza ściany w eko-dyscyplinach! Rzut puszką do celu, toczenie kuli z makulatury, eko-ball i wyścig z obciążeniem to tylko niektóre z zadań, jakie czekają pracowników biur! A na deser kilka ćwiczeń jogicznych balansujących nadwyrężone rywalizacją nerwy. Na końcu toru przeszkód na wycieńczonych zawodników czeka ekologiczny lunch… na liściu kapusty, a jakże! Po happeningu nastąpi symboliczne wkroczenie natury do biura – pracownicy wracając do pracy zabiorą ze sobą podarowaną przez Fundację Aeris Futuro cząstkę żywego środowiska!

Happening, skierowany przede wszystkim – choć oczywiście nie tylko – do pracowników warszawskiego centrum biurowego przy ulicy Fabrycznej 5 w Warszawie, zaplanowany został przez organizatorów jako oryginalna przerwa obiadowa. W godzinach 12.00–14.00 wychodzącym na lunch pracownikom Fundacja Aeris Futuro zaproponuje aktywne spędzenie czasu, w którym odpoczynek i krótkie starcia w ekologicznych grach zespołowych połączone będą z krótką praktyką jogi i ekologicznym lunchem… podanym na liściu kapusty. Uczestnicy happeningu, wracając do biura, zabiorą ze sobą podarowane przez Fundację Aeris Futuro drzewko doniczkowe – prezent mający przypominać im o możliwości stworzenia także u siebie ekobiura przy minimalnym nakładzie kosztów.

Warszawski happening rozpoczyna kampanię „Sukces to Twoje naturalne środowisko”, promującą zrównoważony rozwój i sposoby jego wdrażania w miejscu pracy, szczególnie w warunkach pracy biurowej.

W ramach projektu zostanie uruchomiona bezpłatna, dwumiesięczna platforma e-learningowa, do której będzie można się zapisać już podczas inaugurującego kampanię happeningu oraz za pośrednictwem strony www.aeris.eko.org.pl. Rozsyłane pocztą wirusową e-porady będą w atrakcyjnej wizualnie formie przedstawiać podstawowe aspekty funkcjonowania ekobiura, a dodatkowo odsyłać do artykułów, filmów i innych materiałów multimedialnych.

Najważniejszym punktem kampanii „Sukces to Twoje naturalne środowisko” jest Dzień Eko-biura, którego obchody odbędą się 1 października. Wszystkie, nie tylko warszawskie czy krakowskie, firmy oraz instytucje zapraszamy z tej okazji do podzielenia się z nami swoim wkładem w ochronę środowiska poprzez udział w konkursie na najbardziej efektywny sposób obchodów Dnia Eko-biura. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie do konkursu oraz realizacja akcji ekologicznej w miejscu pracy i udokumentowanie jej. Co ważne, ekologiczną akcją nie musi być wyłącznie działanie spektakularne: ekobiuro jest przyjazne środowisku, bo, przykładowo, jego pracownicy dojeżdżają do niego na rowerach lub wspólnie jednym samochodem, segregują śmieci, drukują dwustronnie lub dbają o wyłączanie urządzeń z funkcji stand-by – i takie właśnie wybory i decyzje podjęte przez pracowników biurowych Fundacja Aeris Futuro pragnie premiować w ogłoszonym konkursie. W wyborze najlepszych raportów jury będzie kierować się efektywnością ekologiczną danego przedsięwzięcia a także pomysłowością i zaangażowaniem organizatorów. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 20 października. Zwycięski zespół konkursowy otrzyma zaproszenie na ekologiczny wyjazd w atrakcyjne przyrodniczo tereny.

Udział w kampanii umożliwi firmom i instytucjom publicznym również skorzystanie z bezpłatnych porad dotyczących organizacji zielonych wydarzeń, czyli takich, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędności energii i materiałów.


źródło: Fundacja Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.plwww.zielonewydarzenia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej