więcej


Inicjatywy lokalne

Latarnie zasilane energią odnawialną (13091)

2011-08-27

Drukuj

Gmina Jarosław stawia na ekologię i odnawialne źródła energii. W kilku wsiach zamontowała ponad 300 latarni zasilanych słońcem i wiatrem.

Świecą za darmo a w samorządowej kasie zostanie przynajmniej 160 tysięcy złotych rocznie – jak donosi portal energiawiatru.eu.

Z informacji podanych na www.energiawiatru.eu wynika, że podobna inicjatywa samorządowców pojawiła się również w województwie lubelskim. Okazuje się, że podobnym torem podążają radni gmin podkarpackich. „Nowe lampy zamontowano między innymi we wsi Tuczempy. Stanęły w miejscach gdzie dotychczas nie było oświetlenia, a które wskazali sami mieszkańcy.

Każda z ulicznych lamp ma zamontowane dwie baterie słoneczne oraz wiatrak. Dzięki temu – bez względu na pogodę – ładowane są akumulatory. Zapas energii pozwala świecić lampie nawet przez 10 nocy, każdą można też osobno zaprogramować i ustalić kiedy ma się włączyć a kiedy wyłączyć. Da to duże oszczędności bo dotychczasowe tradycyjne oświetlenie kosztowało gminę majątek.

W gminnej kasie zostanie więc każdego roku około 160 tysięcy złotych. Samorząd skorzystał podwójnie bo większość z 9 milionów złotych jakie kosztowało nowe oświetlenie pochodziło z funduszy unijnych. Dlatego gmina chce iść za ciosem i zainwestować w wymianę wszystkich tradycyjnych lamp na LED-owe. Zużywają one bowiem o połowę mniej prądu.

Jeżeli podobnym torem podąża inne gminy w Polsce jest szansa, że za parę lat nasze ulice będą nie tylko dobrze oświetlone po zmroku, ale na dodatek energią za darmo" – jak podaje www.energiawiatru.eu.

  

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej