więcej


Inicjatywy lokalne

Która gmina zostanie Liderem Zielonej Energii? (13356)

2011-10-06

Drukuj

W ramach konkursu "Lider Zielonej Energii" wybierane są gminy inwestujące w odnawialne źródła energii. Które gminy biorą udział w konkursie i jakie projekty związene z zieloną energią są przez nie realizowane?

Lider Zielonej Energii zostanie ogłoszony 27 października podczas odbywających się w Warszawie targów RENEXPO. Wśród gmin zgłoszonych do konkursu znajdują się:

BARCIANY: Gminna kotłownia w Barcianach od dwóch lat opalana jest już nie mazutem, a biomasą. Zmiany były możliwe dzięki współdziałaniu kierownictwa ZGKiM i władz gminy.

CMOLAS: Niemal sto solarów zamontowano na dachu cmolaskiego basenu, by obniżyć koszty funkcjonowania pływalni.

CZERSK: W Szkole Podstawowej powstała nowa kotłownia oparta na pompie ciepła, dla której wykonano 12 odwiertów geologicznych o głębokości 100 m każdy.

CZŁUCHÓW: W 2005 roku zakończono w gminie Człuchów budowę kotłowni na słomę, które ogrzewają pomieszczenia w trzech szkołach.

EŁK: Wśród zrealizowanych w mieście Ełku inwestycji są m.in. siłownia solarna, siłownia wiatrowa i kolektory słoneczne. Do produkcji energii wykorzystywany jest biogaz, jest też kotłownia opalana biomasą oraz kotłownia opalana zrębkami drzewnymi.

JANÓW PODLASKI: W 2008 roku władze Janowa Podlaskiego przeprowadziły modernizację gminnej kotłowni. Kotły olejowe wymieniono na opalane biomasą.

JAROCIN: W Golinie ulice oświetlają lampy hybrydowe, a w hotelu Jarota wodę dla gości podgrzewają kolektory słoneczne.

JASŁO: Na dachu Przedszkola Miejskiego Nr 6 zainstalowano minielektrownię wiatrową. Turbina o mocy 3 KW będzie dodatkowym źródłem zasilania dla przedszkola.

KOBYLNICA: Na terenie gminy działa farma wiatrowa. Oprócz tego kilka budynków gminnych i 423 domy prywatne zostaną wyposażone w instalacje solarne.

KORSZE: Na terenie gminy działa farma wiatrowa, ale to nie jedyna ekologiczna inwestycja wspierana przez samorząd. W perspektywie jest m.in. budowa bioelektrowni o mocy 1,5 MW.

KRAŚNIK: 413 u osób prywatnych oraz 14 w budynkach użyteczności publicznej - tyle instalacji solarnych powstanie w gminie Kraśnik.

MARKLOWICE: W Marklowicach działa przedszkole ogrzewane ciepłem ziemi a na gminnym stadionie zainstalowano 100 metrów kolektorów słonecznych.

MORAWICA: Gmina Morawica wykorzystuje energię odnawialną do podgrzewania wody basenowej oraz użytkowej na terenie Krytej Pływalni „KORAL".

NIEPOŁOMICE: Jednym z elementów "Planu działań na rzecz zrównoważonej energii dla gminy Niepołomice" jest montaż instalacji solarnych w obiektach komunalnych.

PŁOŃSK: W ramach przedsięwzięcia "Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Płońsk" wykonano instalację do spalania biomasy na potrzeby grzewcze.

PRZECHLEWO: W gminie Przechlewo już od kilku lat działają dwie biogazownie rolnicze, a we wrześniu 2009 roku stanęła tam pierwsza hybrydowa lampa oświetlenia ulicznego.

STALOWA WOLA: Od roku przedszkole ogrzewa wodę przy pomocy układu skojarzonego kolektorów i kotła gazowego.

STUPSK: Na Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku znajdują się kolektory słoneczne.

WIELICZKA: Na dachu budynku przedszkola nr 5 w Wieliczce zamontowano kolektory słoneczne, które wspomagają pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej.

WIERZCHOSŁAWICE: Na terenie gminy powstała gminna farma fotowoltaiczna. Ponadto samorząd dofinansował instalacje solarne na 40 prywatnych budynkach.

WINNICA: Budynki użyteczności publicznej w Winnicy do ogrzewania wody używają energii słonecznej – kolektory mają przynieść oszczędności i zmniejszenie zanieczyszczenia.

 

Na jedną z powyższych gmin można zagłosować na stronie: www.webankieta.pl/ankieta/woc3akxvrvc4/p

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej