więcej


Inicjatywy lokalne

Krakowianie będą mogli zdobyć dotację na zbiorniki do gromadzenia deszczówki (21306)

2020-05-11

Drukuj
galeria

W czerwcu ruszy przyjmowanie wniosków od mieszkańców Krakowa, którzy chcieliby dostać miejską dotację na wykonanie systemu do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Wsparcie, na jakie mogą liczyć w zależności od wybranego rozwiązania, może wynieść nawet 12 tys. złotych.

Na dotację w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów mogą liczyć ci, którzy wykonają podziemny zbiornik na wody opadowe i roztopowe. Będzie to nie więcej niż 6 tys. zł za zbiornik o pojemności do 5 m szesc., 8 tys. zł na zbiornik o pojemności od 5 do 10 m sześc. i 10 tys. zł na zbiornik o pojemności powyżej 10 m sześc.

Wsparcie od 200 do 500 zł w zależności od wielkości pojemnika będzie można dostać na wykonanie naziemnego zamkniętego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe i roztopowe z dachu wraz z instalacją do podłączenia do rynny.

Maksymalnie 12 tys. złotych mogą otrzymać ci, którzy zdecydują się na wykonanie systemów: bioretencji, drenażu zbierającego wody opadowe i roztopowe (z wyłączeniem odwodnienia dróg i parkingów) lub nawadniania terenów zielonych, terenów zadrzewionych i ogrodów.

Wnioski mogą składać m.in. mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy.

"Zainteresowanie programem jest duże, więc spodziewamy się większej niż w latach poprzednich liczby wniosków" - powiedziała PAP wicedyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zaplanowano 2 mln zł, ale jak zastrzegła Ewa Olszowska-Dej z powodu pandemii koronawirusa program jest rozpoczynany późno, bo w połowie roku i nie wiadomo, czy całą tę kwotę uda się wykorzystać.

Nabór wniosków ma ruszyć 1 czerwca. Wcześniej informacja o nim pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Dotacja jest rozliczna po wykonaniu zbiornika, ważne jest, żeby do inwestycji przystąpić dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności i po podpisaniu umowy.

Retencjonowanie wody chroni zasoby wód podziemnych, ograniczając zużycie wody z sieci wodociągowej i ze studni. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie odpływu do sieci kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków oraz rowów i cieków wodnych. Zgromadzona deszczówka może być wykorzystywana m.in. do podlewania trawnika, ogrodu, a także do celów gospodarczo-bytowych np.: spłukiwanie WC, prania czy sprzątania.

Źródło: PAP


Wodne informacje w ramach projektu CWC City Water CircleUdostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej