więcej


Inicjatywy lokalne

Kopenhaga pierwszą na świecie stolicą neutralną pod względem emisji CO2 w 2025 r. (14548)

2012-07-07

Drukuj

Quay Bridge Stig Nygaard Wikimedia CommonsW maju 2012 roku Kopenhaga rozpoczęła realizację wyjątkowego i ambitnego planu – chce już w 2025 roku osiągnąć status miasta neutralnego pod względem emisji CO2. Przyjęty plan wykazuje, że cel ten jest nie tylko realny do osiągnięcia, ale także opłacalny. Jednak aby zakończył się sukcesem, w jego realizację muszą zaangażować się sami mieszkańcy Kopenhagi i prywatny sektor.

Plan zakłada szereg dokładnie zaplanowanych i skalkulowanych przedsięwzięć, między innymi w następujących obszarach:

- termomodernizacji istniejących budynków
- reorganizacji podaży energii
- energii wiatrowej
- systemu transportowego

Realizacja planu zapewni jednoczesny wzrost gospodarczy, rozwój w obszarze R&D, a także poprawę jakości życia mieszkańców Kopenhagi dzięki redukcji emisji CO2 o ok. 1,1 mln ton.

Prezydent miasta Kopenhagi: "Wdrażając nasz Klimatyczny plan, inwestujemy we wzrost gospodarczy i jakość naszego życia: mieszkańcy Kopenhagi będą mieć na co dzień bardziej zielone i zdrowe miasto. Inwestycje stworzą nowe miejsca pracy, zaś nowe rozwiązania będą fundamentem silnego 'zielonego' sektora".

Inwestycje

Wdrożenie planu klimatycznego Kopenhagi oznacza realizację miejskich inwestycji wartości ok. 2,7 mld DKK do roku 2025. Dodatkowo, plan przewiduje nowe prywatne inwestycje wartości 20-25 mld DKK, które zapewnią pracę w ilości ok. 35 000 roboczo-lat.

Realizacja inwestycji pozwoli na poprawę kondycji środowiskowa naturalnego i warunków klimatycznych, a także przyniesie zyski ekonomiczne. Mieszkańcy Kopenhagi mogą liczyć na oszczędności miesięcznych wydatków za prąd i ogrzewanie rzędu 350 DKK.

Proces

Plan Klimatyczny, który powstał przy współudziale mieszkańców Kopenhagi, organizacji pozarządowych i instytucji naukowo-badawczych, będzie przedmiotem dyskusji różnych komisji (ds. techniki i środowiska, kultury i rekreacji, finansów) i samej Rady Miasta na jej posiedzeniu 23 sierpnia 2012 r.

Tekst Planu Klimatycznego jest dostępny na stronie Urzędu Miasta Kopenhaga.

Szczegółowych informacji nt. planu udzielają:
Pracownik Biura Prasowego - Rikke Houkjear, rih@okf.kk.dk, tel.: +45 2677 2295
Dyrektor ds. Realizacji Projektu Klimatycznego – Jørgen Abilgaard, jorgen.abilgaard@tmf.kk.dk, tel.: +45 6020 9420
 

źródło: Ambasada Królestwa Danii

fot. Quay Bridge w Kopenhadze – most dla pieszych i rowerzystów, Stig Nygaard Wikimedia Commons


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej