więcej


Inicjatywy lokalne

Kolejny rekord Przystanku Woodstock (14662)

2012-08-11

Drukuj

Woodstock PSEW 17To już oficjalny rekord Przystanku Woodstock w ilości jednocześnie wypuszczonych latawców. 2 sierpnia, tuż po uroczystym otwarciu festiwalu przez prezydentów Polski i Niemiec, niebo przy Akademii Sztuk Przepięknych wypełniło na kilka minut ponad trzysta kolorowych latawców! Był to happening Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który miał pokazać siłę wiatru jako odnawialnego źródła energii.

Stowarzyszenie było po raz pierwszy gościem festiwalu Woodstock. W strefie dla organizacji pozarządowych stanął, między innymi, "Wiatrobus", którym przyjechali na festiwal młodzi ekolodzy. Wolontariusze PSEW w ramach kampanii społecznej "Lato z wiatrakami", od początku wakacji podróżowali po Polsce i zachęcali do samodzielnego poznawania energetyki wiatrowej.

"Bliskie spotkanie z wiatrakiem" to zdaniem PSEW najlepszy sposób, aby skonfrontować obiegowe opinie z faktami na temat turbin wiatrowych. Każdy z nas przebywając w pobliżu pracującego wiatraka ma okazję przekonać się jaki faktycznie generuje hałas, jak wpływa na środowisko, czy jak komponuje się z krajobrazem.

Woodstock PSEW 1

Finałem akcji "Lato z Wiatrakami" była przymiarka do bicia rekordu Guinnesa w ilości jednocześnie wypuszczonych latawców. Wiatr, jako źródło odnawialnej energii, naturalnie wpisał się też w filozofię ekofestiwalu i rEKOrdów ustanawianych przez Woodstockowiczów w strefie fundacji All For Planet i Allegro. Tegoroczny festiwal poświęcony był głownie ekologicznej "sile wody", w przyszłym roku na Woodstock "ekożywiołem" i tematem przewodnim ma być wiatr.

Woodstock PSEW 17

Udział przedstawicieli branży wiatrakowej w Przystanku Woodstock, to także odpowiedź na potrzebę edukacji w społeczeństwie na temat odnawialnych źródeł energii. W tej chwili w Polsce trwa debata nad przyszłością i dalszym rozwojem tego sektora energetyki. Udział prezydentów Polski i Niemiec w otwarciu festiwalu jest doskonałą okazją do porównania obu krajów i ich polityki energetycznej. Niemcy konsekwentnie rozwijają sektor OZE, widząc w nim nie tylko szansę wykorzystania własnych zasobów źródeł energii, ale też szansę rozwoju gospodarczego i przemysłowego. Wg prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w 2020 roku w Europie w energetyce wiatrowej będzie zatrudnionych prawie pół miliona osób!

 

źródło: PSEW

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej