więcej


Inicjatywy lokalne

„Kino bez prądu” (14304)

2012-05-09

Drukuj

ARKA_fundacja_-logo10 maja w Warszawie pod Pałacem Kultury (od strony Kinoteki), a 11 na Rynku w Bydgoszczy dwie wiosenne odsłony "Kina bez prądu", czyli jednodniowej ekspozycji, wokół której w godzinach 9.00-14.00 rozgrywać się będą różne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Arka zaprasza wszystkie lokalne media do wzięcia udziału w konferencji prasowej, organizowanej w ramach akcji.

Ekspozycja składa się z systemu rowerów, na których jeździć będą dzieci i młodzież i tym samym wytwarzać prąd napędzający komputer oraz rzutnik, wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. W czasie trwania festynu zaplanowano również 5 czterogodzinnych warsztatów, w których aktywny udział weźmie około 250-300 dzieci. A oto poszczególne warsztaty:

EKO Memory – gra przestrzenna o tematyce zmian klimatycznych i oszczędzania energii. Uczniowie dzielą się na dwie grupy. W grze jest 50 plansz o wymiarach 25x25 cm wykonanych z PCV. Jak w normalnej grze memory, mamy 25 obrazków dobranych parami. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie. Wygrywa ta grupa, która zbierze najwięcej par. Na każdej planszy będzie informacja ekologiczna, która jest odczytywana przez uczestników.

Zielone miasto – z kartonów uczestnicy budują prawdziwe Zielone miasto pełne drzew, wiatraków, na posiadanych przez fundację metalowych stojakach. Całość będzie malowana przez uczniów i stworzy przestrzenną prezentację Zielonego Miasta.

Gra z klimatem – przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki zmian klimatycznych i oszczędzania prądu.

Zbuduj swój wiatrak – warsztat tworzenia z papieru i drewnianych patyków wiatraków. Podczas warsztatu w formie posterów będą prezentowane korzyści z wykorzystywania energii odnawialnej.

Eko dom – warsztat prezentujący na posterach, tabelach i wykresach możliwości oszczędzania energii, opału i wody w każdym domu. Podczas warsztatu fundacja będzie zachęcać do podjęcia konkretnych działań osobistych, a także wprowadzenia w swoich domach innowacji i inwestycji chroniących klimat.

Uczestnicy będą też układać nowe puzzle oraz rozwiązywać przestrzenne krzyżówki ekologiczne.

radom1

Happening w Radomiu

Projekt "Zadbaj o klimat", w ramach którego organizowana jest akcja "Kino bez prądu", jest dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej