więcej


Inicjatywy lokalne

Kielce: radni zgodzili się na podwyżki za wywóz śmieci (21105)

2020-01-02

Drukuj
galeria

Na ostatniej sesji w 2019 kieleccy radni zgodzili się na podwyżki cen za wywóz śmieci. Mieszkańcy stolicy regionu świętokrzyskiego na odpady segregowane zapłacą od kwietnia 2020 roku 14 zł, a za niesegregowane 28 zł.

Aktualnie kielczanie za śmieci segregowane i niesegregowane płacą odpowiednio 9,5 zł i 12 zł. Na sesji, która odbyła się pod koniec listopada, kieleccy radni nie zgodzili się na podwyżki do 16 i 32 zł. Tydzień później nie wyrazili nawet zgody na wprowadzenie projektu ustawy o podwyżkach do porządku obrad. Dopiero za trzecim razem władzom miasta udało się przeforsować zwiększone stawki za wywóz śmieci. Od 1 kwietnia 20230 roku kielczanie za odpady segregowane zapłacą 14 zł, a za niesegregowane 28 zł. Do kasy miasta wpłynie z tego tytułu rocznie dodatkowe 6,5 mln zł.

Wiceprezydent Kielc Arkadiusz Kubiec powiedział PAP, że wyższe stawki za wywóz śmieci były koniecznością. "W całej Polsce te ceny rosną. Cieszymy się bardzo, że udało się wypracować kompromis. Nawet po tych podwyżkach te stawki będą najniższe w kraju" - podkreślił Kubiec. Nowe stawki będą obowiązywały do 1 kwietnia 2020 roku.

"Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższym czasie jeszcze raz będziemy musieli podnieść te ceny. Na początku przyszłego roku czeka nas bowiem procedura przetargowa na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców" - nie ukrywał wiceprezydent.

Za podwyżką opowiedziało się w czwartek 18 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch było przeciw. "Chcielibyśmy, aby to była jedyna podwyżka za wywóz śmieci w przyszłym roku. Oczywiście, jeśli cena w przetargu popularnej +taksówki+ za wywóz śmieci będzie jakoś rażąco wyższa, będziemy zastanawiali się, co z tym fantem zrobić. Ale na dzisiaj to jest rozsądna decyzja, z której kielczanie powinny być zadowoleni" - powiedział szef radnych Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Karyś.

Za podwyżką głosowała również przewodnicząca radnych Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda. "Kielce nie są samotna wyspą. Podwyżki za wywóz śmieci są w tej chwili we wszystkich samorządach. Myślę jednak, że przy obniżce tej stawki do 14 zł, to jest temat, który znów powróci i niedługo będziemy dyskutować o tym, ile ta stawka docelowo powinna wynosić" - podkreśliła Wojda.

W grudniu, oprócz tej podwyżki, radni zgodzili się jeszcze jedynie na wyższe stawki podatku od nieruchomości. Nie przeszły natomiast propozycje podwyżek biletów komunikacji miejskiej, za parkowanie i pobyt dziecka w żłobku.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej