- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
Funduszowe gwiazdy i wpadki – rozstrzygnięcie głosowania! (21832)
2021-04-29Drukuj
Państwa członkowskie opracowują obecnie swoje plany dotyczące sposobu wydatkowania funduszy unijnych na lata 2021–2027 wraz z krajowymi planami odbudowy (UE nowej generacji). Członkowie CAN-Europe ocenili projekty wydatków 16 państw członkowskich, aby sprawdzić, czy spełniają one obietnice zawarte w Zielonym Ładzie. Poddali je także pod publiczne głosowanie na stronie www.cashawards.eu
Ocenie podlegało ponad 50 „dobrych, złych i okropnych” działań zawartych w tych projektach planów. Europejczycy głosowali za najlepszymi działaniami, które należy powtórzyć (dobre), za największymi utraconymi możliwościami, którymi należy się pilnie zająć (złe), oraz za najgorszymi projektami, które należy porzucić (okropne).
Dobre przykłady
Nagrody cash awards CAN-Europe przyznał dobrym działaniom, które pomagają przyspieszyć renowacje budynków, wspierają społeczności energetyczne oraz zapewniają sprawiedliwą i zrównoważoną transformację. Belgijski region Walonii i Polska zostały nagrodzone za planowanie wykorzystania środków na renowację mieszkań socjalnych i budynków użyteczności publicznej oraz poprawę efektywności energetycznej budynków, które często są nadal ogrzewane węglem. Hiszpania znalazła się również na podium, jeśli chodzi o finansowanie zrównoważonej transformacji miast i gmin. Bułgaria, Czechy i Węgry otrzymały nagrodę za planowanie wykorzystania funduszy regionalnych do wspierania zdecentralizowanych, społecznych projektów dotyczących energii odnawialnej. Polska - Wschodnia Wielkopolska oraz estoński region Ida-Virumaa otrzymały brawa za ich ambitne plany na rzecz sprawiedliwej transformacji, podczas gdy Włochy dołączyły do nich na podium, planując wykorzystanie pieniędzy z planu odbudowy na drogi rowerowe w miastach i przejście na zrównoważoną mobilność.
Wendel Trio, dyrektor Climate Action Network (CAN) Europe, powiedział: „To zachęcające, że niektóre państwa członkowskie wykorzystują fundusze UE na działania, które mogą przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi i stworzyć lepiej prosperujące społeczności w całej Europie. Niepokojące jest to, że te dobre przykłady pozostają na marginesie w porównaniu ze wszystkimi innymi działaniami, które tracą okazję do działań na rzecz klimatu i mają na celu dalsze spalanie paliw kopalnych i niszczenie przyrody. W negocjacjach z państwami członkowskimi Komisja Europejska musi pozostać silna, aby UE nie przegapiła szansy na przejście do bardziej ekologicznej i sprzyjającej włączeniu społecznemu przyszłości”.
Utracone szanse
W kategorii „złe” nagrodzono działania, które nie dają szansy na pełne wykorzystanie potencjału finansowana na ochronę klimatu i nie zapewniają przejrzystych procesów decyzyjnych.
Niemcy, Bułgaria i Francja otrzymały nagrody nie przyznanie środków na efektywność energetyczną w budynkach i domach w swoich planach odbudowy. Chorwacja, Estonia i Czechy znalazły się na podium ze względu na brak przejrzystości i odsunięcie społeczeństwa obywatelskiego od procesów planowania odbudowy i sprawiedliwej transformacji. Polska i Francja zostały nagrodzone za zaniechanie inwestycji w zrównoważone środki transportu (odpowiednio: rowery i pociągi) i decyzję o budowie większej liczby dróg. Nagroda dla Estonii, Węgier i Francji przypomina im, że nie zamierzają przeznaczyć środków unijnych ani na czystą, ani na sprawiedliwą transformację. Włochy, Francja i Łotwa nie przeznaczyły funduszy UE na więcej odnawialnych źródeł energii.
Na szczęście niektóre utracone możliwości zidentyfikowane w ramach cash awards zostały już wycofane przez rządy. Słoweńskie plany ratowania firm lotniczych i budowy większej liczby dróg zostały wyłączone z najnowszego projektu planu odbudowy ze względu na presję społeczną. Podobnie rząd Portugalii odwołał proponowane projekty rozbudowy infrastruktury drogowej. Warto również zauważyć, że niemiecki rząd osiągnął swój limit wydatków na klimat wynoszący 37% w ostatecznym planie odbudowy.
Daniel Thomson, ekspert ds. różnorodności biologicznej w Bankwatch, powiedział: „Obserwacja, jak siła społeczeństwa obywatelskiego poprawia zapisy planów odbudowy, pokazuje, jak wiele można osiągnąć przy aktywności społecznej. Można się zastanawiać, co by się stało, gdyby planowanie było otwarte od samego początku. Teraz Parlament Europejski i Komisja muszą wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia, aby poświęcić tyle samo uwagi naprawie gospodarki, co odporności klimatu i przyrody”.
Taj Zavodnik, Focus, Association for Sustainable Development (Słowenia): „Z zadowoleniem przyjmujemy wycofanie się rządu z projektów drogowych i ustanowienia krajowej linii lotniczej z planu odbudowy w wyniku nacisków ze strony Komisji Europejskiej i społeczeństwa obywatelskiego. Jednak szkoda, że w tym samym czasie, wykluczając te projekty, rząd rezygnuje ze środków zwrotnych w wysokości 2,4 mld euro. Jest to tym bardziej niepokojące, że mamy obecnie obecny zły stan infrastruktury kolejowej oraz wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej. Dlatego żałujemy, że społeczeństwo obywatelskie zostało wykluczone z procesu planowania, ponieważ wspólnie moglibyśmy zidentyfikować dodatkowe projekty, które przyniosłyby korzyści zarówno realizacji ambitniejszych celów klimatycznych, jak i poprawie jakości życia mieszkańców Słowenii.”
To co okropne
W kategorii „okropny” Europejczycy nagrodzili działania niszczące przyrodę i przyspieszające kryzys klimatyczny. Region Flandrii w Belgii i Niemcy otrzymały nagrody za wspieranie paliw kopalnych w sektorze transportu. Bułgaria zrobiła z siebie „okropne” miejsce, planując budowę dwóch autostrad na obszarach chronionych. W kategorii „aby zniszczyć przyrodę” towarzyszyła jej Portugalia, która chce przeznaczyć unijne fundusze na bezużyteczną zaporę. Środki wybrane jako „okropne” – podpalające klimat, to spalarnia odpadów w Bułgarii, dystrybucja gazu ziemnego w Rumunii oraz plany inwestycyjne Włoch sprzyjające ogrzewaniu gazem ziemnym. Wreszcie, Francja i Czechy są ostrzegane przez Europejczyków, aby nie przekazywały funduszy unijnych dużym trucicielom.
Źródło: Informacja prasowa CAN-Europe
Materiał został przygotowany w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podobne artykuły
- Planowanie odbudowy za zamkniętymi drzwiami
W konkursie www.cashawards.eu zgłaszano także sygnały z różnych krajów, że proces tworzenia planów odbudowy lub planów sprawiedliwej transformacji nie podlega konsultacjom społecznym. Cztery takie sprawy zostały objęte głosowaniem. Polski w tym gronie nie ma, bo póki co, konsultacje funduszy unijnych trwają. Oto cztery zgłoszone przypadki najbardziej rażących naruszeń zasady partnerstwa.
Więcej
- Podpalając klimat
To już ostatni... nie, nie, nie - głosowanie na www.cashawards.eu przedłużone do niedzieli. Chochliki podpowiadają, że Polska ma duże szanse na ugranie jakiejś nagrody od CAN-Europe. Dlatego kto jeszcze nie głosował, niech wchodzi na www.cashawards.eu i popiera co polskie, abyśmy wygrali lub przeciwnie - co nie polskie, abyśmy przegrali. Bowiem tylko w kategorii dobrych warto wygrywać, a w pozostałych chyba lepiej przegrać. Chętni mogą uzyskać wstęp na ceremionię rozdania nagród on-line - odając swój adres mailowy na stronie głosowania.
Więcej
- Komentarze po ceremonii rozdania nagród cash awards
W dniu 29 kwietnia 2021 roku odbyła się ceremonia rozdania nagród cash award dla dobrych, złych i okropnych działań przedstawionych do finansowania ze środków unijnych na okres 2021-2027. Głosowanie publiczne w tej sprawie odbywało się na stronie www.cashawards.eu . Rozdanie nagród wywołało falę komentarzy ze strony lokalnych działaczy pozarządowych:
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności