więcej


Inicjatywy lokalne

Inteligentna sieć ciepłownicza w Warszawie (12926)

2011-07-14

Drukuj

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC) chce w Warszawie wdrożyć wyjątkowy projekt inteligentnej sieci ciepłowniczej, który powstrzymać ma zbyt gwałtowny wzrost rachunków za energię dla klientów, a także poprawić jakość usług firmy.

Na dobry początek w stolicy zainstalowany zostanie system automatycznego odczytu ciepłomierzy (SAOC), który skróci czas dokonywania odczytu oraz szybko zbierze i dostarczy wszystkie informacje o zużyciu ciepła. Z czasem klienci mają otrzymać możliwość sprawdzenia kwoty faktury i wymienionego na niej zużycia ciepła przez Internet. Liczniki będą mieć także dodatkowe funkcje. Przykładowo, umożliwią sprawną analizę funkcjonowania systemu ciepłowniczego, co przyczyni się do optymalizacji jego pracy, a co za tym idzie, do obniżenia kosztów. Z czasem SPEC planuje także obniżyć energochłonność swojej sieci oraz ograniczyć ubytki wody w procesie dostawy ciepła, niewykluczona jest także inwestycja w kompleksową modernizację i rozbudowę systemu ciepłowniczego. Przy tak ambitnych planach, kontrowersje może budzić jedynie idąca za nowoczesnymi rozwiązaniami redukcja zatrudnienia, która i w tym wypadku może mieć miejsce jeżeli nowy system się sprawdzi. Efekty dokonanych zmian będą jednak nie bez znaczenia dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii. Według szacunków, samo ograniczenie emisji CO2 wynieść może nawet 56,5 t w skali roku.

Do 1 sierpnia SPEC czeka na zgłoszenia firm, które byłyby zainteresowane wdrożeniem w przeciągu 2,5 roku inteligentnego systemu sieciowego SAOC i jego utrzymaniem. Jest o co powalczyć – wartość zamówienia to ok. 387 tys. euro.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej