więcej


Inicjatywy lokalne

Ikea przechodzi na OZE (14957)

2012-11-04

Drukuj

ikea  mrapplegate flickr by-nc-ndWłaściciel słynnej sieci sklepów meblowych zapowiedział, że do zasilania placówek chce wykorzystywać jedynie odnawialne źródła energii. Od 2020 roku wszystkie markety należące do firmy Ikea w 100% przejdą na zieloną energię.

Przedstawiciele szwedzkiej firmy meblowej ogłosili ambitne plany związane z ekologią i ochroną środowiska. Zaczną od sadzenia drzew. Chcą, by liczebność ich hodowli przed końcem 2020 roku przewyższyła ilość drzew zużywanych do produkcji mebli. Co ciekawe, Ikea planuje także ograniczenie swojej oferty handlowej. Wkrótce będzie sprzedawać jedynie produkty "efektywne energetycznie" (np. energooszczędne piekarniki).

Ponadto Ikea zainwestuje w odnawialne źródła energii. Do 2015 r. wyda ok. 1,95 mld dol. na rozwój energetyki wiatrowej oraz słonecznej (pierwsze z tych inwestycji rozpoczęły się już w 2009 r.). Prawdopodobnie w 2015 r. energia pozyskiwana z tych źródeł pokryje 70% zapotrzebowania energetycznego całej firmy. Zgodnie z planem, w roku 2020 ma to już być 100%.

Już teraz Ikea posiada farmy wiatrowe w sześciu europejskich krajach. Na dachach sklepów, magazynów i fabryk firma zainstalowała 342 tysiące paneli fotowoltaicznych. Obecnie dzięki OZE szwedzki producent pokrywa 27% swojego zapotrzebowania energetycznego.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. mrapplegate flickr by-nc-nd

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej