- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
Google‘ana przyszłość Polski (21867)
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością2021-05-24
Drukuj
Kształt przyszłości nurtował ludzi od zawsze. Dzisiaj do dyspozycji specjalistów, którzy chcą wiedzieć co spotka ich w przyszłości, jest coraz więcej danych oraz narzędzi do ich badania. Dlatego studia nad przyszłością (ang. futures studies) są dyscypliną badawczą, która systematyzuje, porównuje i stosuje teorie oraz praktyczne metody analizy możliwych wariantów przyszłości, aby wesprzeć świat polityki i biznesu w podejmowaniu dobrych decyzji.
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością przedstawia dziś drugie wydanie raportu “Przyszłość Polski wg wyszukiwarki Google”. O tym, jak powstał, opowiada Kacper Nosarzewski, członek zarządu PTSP.
WYGOOGLOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ POLSKI
Przedmiotem naszych najnowszych badań są dostępne w internecie prognozy dotyczące wielu aspektów zarówno życia społecznego, gospodarki, zmian klimatycznych, jak i pokoju w Europie i na świecie. Wyniki złożonych analiz zbioru ponad 150 prognoz znalezionych w wynikach wyszukiwania Google zostały zebrane w zaprezentowanym dziś raporcie.
“Nas, jako ekspertów w dziedzinie studiów nad przyszłością, interesują nie tylko wyniki badań naukowych, najnowsze wynalazki i trendy technologiczne, ale również to, co ludzie myślą o przyszłości i jak ją sobie wyobrażają. Nadzieje i lęki związane z przyszłością, nawet wyrażane w żartobliwej formie, mają duży wpływ na to, jakie decyzje podejmujemy dziś. Dotyczy to w równym stopniu statystycznego Kowalskiego, jak i prezesa dużej firmy czy polityka.” - Kacper Nosarzewski, członek zarządu, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
Zbadaliśmy wyniki wyszukiwań w Google pod kątem występowania w internecie określonych fraz właściwych dla prognoz. Wszystkie rezultaty zostały gruntownie przeanalizowane, a najciekawsze z nich przedstawiliśmy na infografice poniżej. Można więc powiedzieć, że choć materiał badawczy dali subiektywnie sami internauci, to metodologia jego badania podlegała najwyższym, profesjonalnym standardom analitycznym.
JAK ZMIENIŁA SIĘ PRZYSZŁOŚĆ PRZEZ OSTATNICH 7 LAT?
W poprzednim wydaniu infografiki zamieściliśmy ponad dwieście prognoz znalezionych w internecie, podzielonych na kategorie: społeczne, gospodarcze i polityczne. Tym razem zebraliśmy mniejszą liczbę wizji i predykcji, by zyskać na przejrzystości. Już na pierwszy rzut oka daje się zauważyć większy pesymizm. W poprzedniej analizie aż 60 procent przewidywań miało wydźwięk pozytywny, choć część z nich miało charakter ironiczny. W obecnym wydaniu obawy związane z demografią, kryzysem polskich miast oraz zmianami klimatu wysuwają się na pierwszy plan.
Czy to znaczy, że przyszłość zaczyna nam uciekać? Czy Polacy stracili wiarę w lepsze jutro? Mamy nadzieję, że jest to raczej efekt większej wiedzy na temat kluczowych wyzwań przyszłości niż oznaka rosnącego fatalizmu. Przyszłość nie jest bowiem przesądzona. Niezależnie od tego, co mówią geostratedzy oraz na co zdają się wskazywać megatrendy, ostateczny wynik naszych zmagań o lepszą, albo przynajmniej nie gorszą przyszłość zależy od działań wszystkich zaangażowanych stron: decydentów, firm, organizacji pozarządowych, partii politycznych i obywateli.
PODZIĘKOWANIA
“Google’ana przyszłość Polski” to projekt popularyzatorski. Mamy nadzieję zainteresować nim internautów i opinię publiczną, aby zastanowili się nad możliwymi i pożądanymi wizjami przyszłości. Prosimy jednak, by traktować to zestawienie z pewnym przymrużeniem oka. W końcu nawet wyszukiwarka Google nie wie wszystkiego, a na pewno nie sprawdza się jako wyrocznia. Jak słusznie zwrócił uwagę Norbert Kołos z firmy 4CF przy okazji publikacji poprzedniego wydania infografiki:
“Gdyby naszemu projektowi chcieć wytykać błędy metodologiczne, to nie wiadomo byłoby nawet gdzie zacząć – właściwie wszystko jest źle. Na przykład pojedyncze opinie internetowych trolli (…) przeplatają się tu z wynikami wieloletnich badań prowadzonych przez całe zespoły ekspertów. Nie ma co ukrywać, że wybór prognoz, które ostatecznie trafiły na oś czasu jest momentami bardzo subiektywny. Nie jest też zachowana jakakolwiek reprezentatywność. Otrzymujemy więc szeroki przekrój wypowiedzi dotyczących przyszłości Polski i Polaków zindeksowanych przez Google, zarówno na błyszczących salonach Internetu, jak i w jego ciemnych zaułkach. Tylko tyle i aż tyle.” - Norbert Kołos, partner zarządzający, 4CF Strategic Foresight
“Google’ana przyszłość Polski” nie powstałaby bez zaangażowania analityków i entuzjastów współpracujących z naszym stowarzyszeniem oraz ekspertów PTSP. Chcemy serdecznie podziękować im za zaangażowanie w ten projekt. Do powstania Google’anej przyszłości Polski przyczynili się: Alicja Halbryt (projekt graficzny), Norbert Kołos, Kacper Nosarzewski, Aleksandra Świączkowska oraz Aleksander Zembrzuski. Ilustracje: Tomasz Łaz.
Podobne artykuły
- Samorządy muszą chronić dzieci przed spalinami
Polskie miasta należą̨ do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, co roku plasując się na niechlubnym podium tych o najgorszej jakości powietrza. W znacznym stopniu przyczynia się do tego także transport drogowy, a naukowcy nie mają wątpliwości, że spaliny samochodowe mają bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dzieci.
Więcej
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
Debatować każdy może, czasem lepiej, a czasem gorzej. Ważne jednak by debatować, bo poruszane są wtedy ważne kwestie i współczesne problemy z którymi czasem trzeba się zmierzyć. Kolejna debata od portalu chronmyklimat.pl, będzie dotyczyła tematyki zmian w transporcie, które mogą korzystnie wpłynąć na klimat.
Więcej
- Dzieci
Dzieci wracają do szkoły. Dzieci miałoby się rodzić więcej. Dzieci powinny się uczyć więcej. Ale co z tego wynika dla klimatu?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności