więcej


Inicjatywy lokalne

Chcesz kupować mniej, ale lepiej? Ruszyła polska platforma zakupowa oparta o ekologiczne i etyczne wartości (21900)

2021-06-14

Drukuj
galeria

Źródło: ecosy.pl

Zakupowe haule i konsumpcjonizm idący na ilość? Coraz więcej Polek i Polaków ma dość presji kupowania byle więcej i byle jak. To szansa dla lokalnych twórczyń i twórców na wyjście z cienia globalnych sieciówek. Polskie manufaktury skupia platforma Ecosy, która promuje świadome i zrównoważone zakupy

Barwne reklamy, witryny kuszące promocjami i nieustannie podsycana potrzeba posiadania nowości - to zjawiska, które odchodzą już do lamusa. Żyjąc w świecie agresywnego marketingu, odczuwamy przebodźcowanie takimi komunikatami. Dodatkowo coraz więcej badań jednoznacznie łączy konsumpcjonizm z degradacją środowiska i klimatu, nagłaśniane są też nadużycia zwłaszcza branży modowej w zakresie warunków pracy. Temu wszystkiemu klientki i klienci mówią: stop. I szukają zrównoważonej alternatywy.

Nowo powstała polska platforma internetowa Ecosy ma na celu zgromadzić w jednej wirtualnej przestrzeni lokalne twórczynie i twórców: pracownie krawieckie, ceramiczne, manufaktury meblarskie czy tworzące wielorazowe akcesoria. Różne specjalizacje łączy podejście do ekologii i etyki pracy i sięganie po rozwiązania korzystne dla środowiska, jak recykling, upcykling i ograniczanie ilości odpadów w produkcji.

- Młode lokalne marki to najczęściej małe manufaktury, możliwe do odnalezienia wyłącznie w mediach społecznościowych. Sama byłam w sytuacji, gdy poszukiwania produktów spójnych z moimi wartościami potrafiły mi zająć kilka wieczorów - mówi Paulina Kupisz, pomysłodawczyni i założycielka platformy Ecosy - Zrozumiałam wtedy, że bez dużej determinacji łatwo jest zniechęcić się do zrównoważonych zakupów. Stąd pomysł na platformę.

Jedną z pierwszych manufaktur, które dołączyły do Ecosy, jest pracownia ceramiczna GajaArte spod Wielunia. - Tam gdzie jedni widzą świat jako tort, w którym każdy musi wyszarpać swój kawałek, my widzimy obfitość, której wystarczy dla wszystkich. Dlatego z radością powitaliśmy inicjatywę, która wspiera manufaktury w rozwoju - mówi Henryk Pagacz, który GajaArte prowadzi wraz z żoną Edytą.

Jak wynika z raportów KPMG „Rynek Mody w Polsce”, grupa potencjalnych klientek i klientów takich manufaktur rośnie. Już niemal 30% Polek i Polaków oczekuje od marek odpowiedzialnego podejścia do ekologii i etyki, choć jeszcze w 2018 roku społeczna odpowiedzialność w działaniach marki była najmniej istotnym kryterium decyzji zakupowej.

Oprócz rozbudowy platformy o nowe lokalne marki, Ecosy tworzy także ekoporadniki i artykuły o zrównoważonych trendach, pokazując dobre praktyki z Polski i inspiracje z innych stron świata. Ma to na celu wsparcie Polek i Polaków w budowaniu długofalowej świadomości ekologicznej i przyczynienie się do utrwalenia bardziej zrównoważonych nawyków zakupowych.

Źródło: ecosy.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej