więcej


Inicjatywy lokalne

Francja testuje strefy ograniczonej emisji (14610)

2012-08-07

Drukuj

klimat bez sadzyNowy rząd Francji zapowiada przegląd narodowych programów ochrony powietrza, które zawierają między innymi wprowadzenie testowych stref ograniczonej emisji (LEZ).

Osiem miast, w tym Paryż i Lyon, przetestują strefy ograniczonej emisji, do których samochody nie spełniające ekologicznych norm nie będą wpuszczane. Wyjaśnienie, na czym polega strefa ograniczonej emisji, można znaleźć na stronie: www.klimatbezsadzy.pl/node/34.

Przeciwnicy tego rozwiązania swoje stanowisko argumentują nierównościami społecznymi, jakie mogą z tego wyniknąć, np. biedniejsi mieszkańcy mogą nie mieć wystarczających środków finansowych, aby zakupić pojazdy spełniające wyższe normy ekologiczne. W związku z tym, France Nature Environment proponuje finasowe wsparcie dla mniej zamożnej części społeczeństwa, np. w formie parkowania bez opłat na obrzeżach miast lub darmowych biletów komunikacji publicznej.

Wprowadzenie testowych stref ograniczonej emisji jest częścią szerszej kampanii, jaką francuski rząd zaplanował na jesień.

A Polska?

Kiedy polskie ministerstwo odważy się na taki poważny krok? Nie wiadomo. Na razie w ramach kampanii "Klimat bez sadzy" Zielone Mazowsze bierze udział w pracach w grupie roboczej przy Ministerstwie Środowiska. Jednym z głównych celów działań jest propozycja zmian w polskim prawie, aby móc wprowadzić strefy ograniczonej emisji. Niestety, jak wykazała jedna z ekspertyz prawnych, niezbędna jest zmiana treści siedemnastu ustaw, aby wprowadzenie takiej strefy było możliwe. Jak widać, przed nami jeszcze długa droga do czystszego powietrza w polskich miastach.

 

źródło: Klimat bez sadzy

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej