więcej


Inicjatywy lokalne

Fiten Solar Team powalczy o zwycięstwo w niemieckich regatach łódek solarnych (12810)

2011-06-24

Drukuj

FitenSolar2010Fiten Solar Team, zespół gdyńskich inżynierów i pasjonatów sportów wodnych będzie reprezentować Polskę w międzynarodowych regatach łódek napędzanych energią słoneczną w niemieckiej Brandenburgii. Solar Boat Regatta 2011 rozpoczną się 24 czerwca i potrwają do 27 czerwca br.

Regaty odbędą się w trzech kategoriach: Electric, Speed i Experimantal, zależnie od mocy paneli fotowoltaicznych i silników. Będą się składać z trzech etapów: maratonu na dystansie 30 kilometrów, sprintu i slalomu między bojami lub wysepkami. O wygranej w imprezie zadecyduje liczba punktów zdobytych łącznie we wszystkich etapach.

Zasady wzorowane są na podobnych wyścigach we Włoszech, Francji i Luksemburgu. Chociaż zawody na wodach pięknego jeziora Werbellinsee odbędą się w tym roku po raz pierwszy, mają wysoką rangę Europejskich Mistrzostw Łodzi Solarnych. Punktacja z nich zalicza się do ogólnej klasyfikacji w mistrzowskiej rywalizacji. Do rywalizacji zgłosiły się ekipy m.in. z Niemiec, Belgii, Holandii i Polski.

Fiten Solar Team wystartuje w kategorii Experimental. Ścigać się w niej będą łódki z panelami o mocy 850 W. Gdyńska ekipa popłynie łódką Fiten Solar 2010, która ma już na swoim koncie sukcesy w ubiegłorocznych holenderskich regatach Frisian Solar Challange. Konstruktorzy wprowadzili do niej jednak niedawno kolejne techniczne udoskonalenia m.in. lepszy układ napędowy i nowy elektroniczny system monitoringu baterii, dzięki któremu możliwe będzie jeszcze bardziej efektywne zarządzanie energią pobieraną z paneli słonecznych i akumulatorów.

Będziemy aspirować również do nagrody o design. Zadecydują o niej kryteria: zastosowania nowatorskich rozwiązań technologicznych, użyteczności i komfortu pływania, praktyczności i funkcjonalności (jak łatwo łódkę można transportować, zwodować, jakie są jej właściwości aerodynamiczne), a także stabilność, bezpieczeństwo i uniwersalność zastosowanych rozwiązań – tłumaczy Bartosz Puchowski kierownik zespołu Fiten Solar Team.

Dodatkową atrakcją niemieckich regat będą pokazy możliwości łódek napędzanych energią odnawialną czerpaną ze słońca. W trzecim dniu regat zmierzą się one w wyścigu z tradycyjnymi łodziami poruszanymi siłą ludzkich mięśni.

źródło: Fiten Solar Team
www.fitensolarteam.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej