więcej


Inicjatywy lokalne

Elektryczne pojazdy w magistratach (10054)

2010-08-05

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Niedawno stołeczna policja oraz kilka innych miast otrzymały do przetestowania elektryczne modele fiata „pandy”. Teraz, w ramach unijnego projektu Inicjatywa Zielonego Samochodu magistraty tych miast będą testować kolejne ekologiczne pojazdy – samochód Aixam Mega City i dwumiejscowy MyCar.
Na projekt Inicjatywa Zielonego Samochodu, którego celem jest m.in. wspieranie i promowanie rozwoju rynku pojazdów hybrydowych i elektrycznych, KE planuje przeznaczyć 5 mld euro. W jego ramach pięć magistratów polskich miast – Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska i Mielca na 1,5 roku otrzyma do testów elektryczne pojazdy. 
 

MyCar
 
Pojazdy te muszą być zasilane prądem elektrycznym. Pierwszą publiczną stację ładowania aut elektrycznych otwarto w Warszawie, następna była w Krakowie, gdzie obecnie działają już trzy. Więcej takich punktów na terenie całego kraju ma powstać dzięki inicjatywie Klastra Green Stream zrzeszającego naukowców i przedsiębiorców, którego najważniejszym celem jest „łagodne zakończenie epoki ropy naftowej w Polsce”. Kolejne stacje zostaną zainstalowane w pozostałych miastach biorących udział w projekcie Inicjatywa Zielonego Samochodu – w Gdańsku, Mielcu i Katowicach. Również projekt budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest finansowany przez Unię Europejską.
 

Aixam Mega City
  
 Fiat Panda EV

Konsorcjum firm Klaster Green Stream uważa, że Polskę stać na odejście od ropy. W tym celu rynek samochodowy musi zostać przestawiony na pojazdy elektryczne, zasilane odnawialnymi źródłami energii. Jest to, według naukowców i przedsiębiorców, z Klastra Green Stream „fundament niezależności energetycznej” Polski oraz początek drogi ku gospodarce niskoemisyjnej. Projekt konsorcjum ma udowodnić, że polska gospodarka posiada predyspozycje, aby się uniezależnić od paliw kopalnych.

Więcej o projekcie Klastra Green Stream na stronie: www.greenpl.org

OB, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.dziennik.krakow.pl, www.portalsamorzadowy.pl, fot. Klaster Green Stream

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej