więcej


Inicjatywy lokalne

Ekobiuro – to się opłaca (15165)

2012-12-15

Drukuj

Oszczędzanie w biurze jest działaniem przyszłościowym – nie tylko poprawia finanse firmy, ale przede wszystkim zapobiega dalszej degradacji środowiska naturalnego. Firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe podejmujące ekologiczne działania zostały dzisiaj nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Ekobiuro, organizowanym przez Fundację Aeris Futuro.

Konkurs miał na celu wyróżnienie firm i instytucji za inicjatywy proekologiczne, tak aby stały się one stałymi elementami systemu zarządzania w miejscu pracy.

Panele słoneczne na dachu, dojazdy rowerowe do pracy czy wspólna wymiana rzeczy to tylko niektóre ze zgłoszonych do konkursu pomysłów zainicjowanych przez samych pracowników. W rywalizacji wzięły udział zespoły z firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

– Firmy i instytucje dostrzegają możliwości jakie płyną z zaangażowania pracowników w działania proekologiczne. Dzięki temu zmniejszają rachunki za energię i zużyte surowce, jednocześnie motywują pracowników do osiągnięcia celów firmy i budowania przyjaznych relacji w zespole. Wizerunek przyjazny środowisku i zespół zintegrowany wokół ekologicznych wartości to wartości nie do przecenienia w dobie kryzysu. - mówi Joanna Mieszkowicz, członek jury i Prezes Fundacji Aeris Futuro.

I miejsce, czyli wyjazd integracyjny do miejsca ciekawego przyrodniczo, zostało przyznane pracownikom administracji Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 w Warszawie za instalację paneli fotowoltaicznych i monitoring środowiskowy za pomocą ekokalkulatora.

II nagrodę otrzymała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z Warszawy za projekt Eko-PARP, w ramach którego zdecydowano się ograniczyć negatywny wpływ na środowisko w czterech obszarach: ograniczenia zużycia energii, segregacji odpadów, ograniczenia zużycia papieru i tonerów oraz przyjaznego środowiska pracy.

III miejsce zajęła firma International Paper z Krakowa, której pracownicy – grupa miłośników ekologii – zorganizowała Kampanię Go Green, w trakcie której przeprowadzono wykłady na temat zarządzania odpadami, zbiórkę surowców wtórnych (zużytych baterii i żarówek) oraz akcje zachęcające do ekologicznego trybu życia (promowanie dojazdu do pracy rowerem, Dzień Zdrowego Żywienia).

Specjalne wyróżnienie Jury przyznało Stowarzyszeniu Doradców PLinEU w Krakowie.

 

źródło: Fundacja Aeris Futuro

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej