więcej


Inicjatywy lokalne

Dom na energetycznej diecie (10591)

2010-08-19

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wysoko energooszczędny budynek LUMINA HOUSE powstaje w podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy. Został stworzony z myślą o poszanowaniu środowiska naturalnego i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Zwiększona konieczność ochrony środowiska i świadomość tego powoduje, że zwracamy się ku naturalnym sposobom ogrzewania, chłodzenia, wietrzenia i doświetlania pomieszczeń. Jak powstaje taki komfortowy a jednocześnie przyjazdy środowisku dom?
Redakcja EkoNews przeprowadziła wywiad ze współtwórcą projektu, architektem Arturem Wójciakiem.

Czy projekt LUMINA powstał w odpowiedzi na zainteresowanie się konsumentów ekologicznym budownictwem?

Inspiracją dla LUMINY były projekty koncepcyjne i domy eksperymentalne, które powstały pod patronatem firmy VELUX kilka lat temu w Danii. Spotkaliśmy się i przedstawiliśmy pomysł stworzenia podobnego projektu w Polsce. Pierwotna koncepcja powstała w ARCHIPELAGU. Następnie, razem z duńskimi architektami, rozwijaliśmy projekt i dopracowywaliśmy szczegóły techniczne – w ten sposób wykreowaliśmy ostateczny kształt. LUMINA House jest kompromisem pomiędzy tradycyjnym domem o standardowym podziale funkcjonalnym a domem współczesnym, którego funkcje będzie można swobodnie kształtować w zależności od potrzeb mieszkańców. Forma LUMINY nawiązuje do tradycyjnej zabudowy miejskiej i podmiejskiej, ale jest nowoczesna i prosta. Daje też dużo możliwości w doborze materiałów wykończeniowych elewacji. Zależało nam na tym, żeby dom był jasny i otwarty na otoczenie, a słoneczne wnętrza pozwalały czerpać jego mieszkańcom jak najwięcej energii z naturalnego światła i otaczającej przyrody. Kluczowym założeniem było minimalne zużycie energii stąd pomysł wykorzystania dostępnych na rynku technologii i materiałów budowlanych, a następnie połączenia ich w jeden całościowy system, który będzie ergonomiczny, łatwy w obsłudze, komfortowy, energooszczędny i przyjazny środowisku.
 
 
Autor: Artur Wójciak, Pracownia Projektowa Archipelag

Z jakich materiałów konstrukcyjnych będzie zbudowana LUMINA i co wpłynie na to, że zapewnią one tak małe zapotrzebowanie na energię cieplną?

To dom o niskim zapotrzebowaniu na energię i wysokim komforcie użytkowania. LUMINA jest budynkiem, w którym położono nacisk nie tylko na oszczędność energii, ale również na jej aktywne pozyskiwanie ze źródeł naturalnych słońca, ziemi i wody. Wykorzystano najnowszą wiedzę techniczną poprzez zastosowane urządzeń takich jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system odzysku wody deszczowej oraz zintegrowane sieci teleinformatyczne pozwalające zarządzać zużyciem energii w domu jednorodzinnym. W przypadku domu LUMINA, celem projektantów było uzyskanie możliwie najniższego współczynnika przenikania ciepła U. Dzięki zastosowaniu bloczków YTONG PP2/0,4 grub. 24 cm oraz warstwy docieplenia o grubości 20 cm, możliwe jest uzyskanie współczynnika U = 0,14 W/m2K. Zastosowanie m.in. bloczków YTONG pozwala na wykonanie budynku wysoko energooszczędnego i osiągnięcie minimalnych strat ciepła. Kluczowe dla energooszczędności jest także właściwe ocieplenie poddasza oraz montaż okien o odpowiednio wysokich parametrach termicznych.
 
Autor: Artur Wójciak, Pracownia Projektowa Archipelag

O ile wyższe nakłady finansowe musi ponieść inwestor, w porównaniu do konwencjonalnego budownictwa?

Z pewnością LUMINA, jako budynek energooszczędny będzie droższy w realizacji (o ok. 30-40% od budowy domu w technologii tradycyjnej), ze względu na użycie materiałów o najlepszych parametrach oraz zastosowanie najnowszych technologii wykorzystujących naturalne źródła energii. Ale jednocześnie zapotrzebowanie na zużycie energii do ogrzania domu i wody użytkowej będzie kilkukrotnie niższe niż w tradycyjnie wybudowanym budynku, spełniającym dotychczasowe polskie normy. Bardzo istotnym elementem jest możliwość wykorzystania darmowej energii słonecznej (solary) oraz geotermicznej (pompa ciepła). Dlatego istotne jest właściwe usytuowanie domu według stron świata. Inwestorzy zainteresowani budynkiem energooszczędnym powinni realizować go w oparciu o materiały i urządzenia wysokiej klasy oraz o nowoczesne rozwiązania projektowe. Tylko takie gwarantują spełnienie wymogów energooszczędności. Należy postawić na jakość zarówno materiałów, jak i wykonawstwa. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii wskaźnik sezonowego zapotrzebowana na energię końcową do ogrzewania i przygotowania cieplej wody użytkowej wynosi EK,H+W = 24,3 kWh/(m2rok), zaś poniesione podczas budowy LUMINY nakłady finansowe, wyższe niż przy budowie domu tradycyjnego, zwrócą się już po 10 latach.

Czy mógłby Pan chociaż pokrótce przybliżyć mechanizmy energooszczędne, które zostaną zainstalowane w LUMINA HOUSE?

W budynkach energooszczędnych stosuje się zawsze grubsze ocieplenie ścian konstrukcyjnych. W przypadku projektu LUMINA zastosowano 20 cm warstwę wełny mineralnej a ocieplenie zaprojektowano w taki sposób, by wszystkie elementy konstrukcyjne były dokładnie zaizolowane. Ważne jest również właściwe ocieplenie płyty fundamentowej w LUMINIE zastosowano dwudziestocentymetrową warstwę polistyrenu ekstrudowanego, a między płytą a ścianą fundamentową pustaki izolacyjne.

W projektach domów energooszczędnych korzysta się z najnowszych osiągnięć w dziedzinie ogrzewania. Często wykorzystuje się naturalne zasoby energii: słońce, ciepło ziemi, wiatr itp. W domu LUMINA jako źródło ogrzewania będzie zainstalowana gruntowa pompa ciepła z kolektorami pionowymi, co znacznie obniży koszty utrzymania. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wyeliminuje ewentualne straty ciepła. Nowoczesne technologie, coraz lepsze materiały budowlane oraz wiedza, którą aktualnie posiadamy, umożliwiają budowę domu przyjaznego środowisku i niedrogiego w eksploatacji.
 
Autor: Artur Wójciak, Pracownia Projektowa Archipelag

Czy budowa takiego domu wymaga konkretnych uwarunkowań geograficznych, geologicznych bądź pogodowych?

Działka została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji „DOMY XXI". Na najbardziej doświetlonych elewacjach (południowej i zachodniej) umieszczone są kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, które wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania ciepłej wody użytkowej i produkcji energii. Istotną rolę w pozyskiwaniu energii odgrywają okna, które powinny być zamontowane w strategicznych miejscach budynku, umożliwiających pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej i zapewniających optimum naturalnej wentylacji. Ważne jest także, aby dopasować rodzaj okna do stron świata, uwzględniając położenie budynku względem północy i południa.

Jakie szanse dla zrównoważonego budownictwa widzi Pan na terenie naszego kraju? Jaką szansę widzi Pan dla tego sektora na przyszłość?

W ciągu ostatnich lat świadomość ekologiczna w Polsce bardzo się zmieniła. Inwestorzy coraz częściej pytają o domy energooszczędne i decydują się na ich budowę. Jednak podstawową barierą są cały czas koszty budowy, które znacząco przewyższają wydatki ponoszone na stawianie typowego domu. Na szczęście i to się zmienia. Za kilka lat spodziewam się całkowitej rewolucji w budownictwie jednorodzinnym. Takie programy jak budowa modelowego domu LUMINA połączona z prowadzeniem szczegółowych analiz eksploatacji budynku pomagają przekonać inwestorów do energooszczędnego i ekologicznego budownictwa. LUMINA to budynek prosty, nowoczesny i funkcjonalny. Mam nadzieję, że te cechy zachęcą inwestorów do stawiania domów nie będących imitacją dworków i góralskich chat. Wierzę, że w najbliższym czasie wielu klientów zainteresuje się pozostałymi projektami domów z naszej kolekcji, wyróżniających się odważniejszą formą, nietypowym układem funkcjonalnym i technologicznym zaawansowaniem, domów pełnych naturalnej, dobrej energii, harmonijnie wpisujących się w otoczenie. LUMINA to dopiero początek…

Arch. Artur Wójciak – współtwórca projektu i prezes Grupy ARCHIPELAG
 
Autor: Artur Wójciak, Pracownia Projektowa Archipelag

***

Czy oto nadchodzi era ekologicznego budownictwa w Polsce? Czy innowacyjne, prośrodowiskowe rozwiązania skuszą potencjalnych nabywców nieruchomości? Dotychczas domy jednorodzinne kojarzą się u nas z szeregami tzw. bliźniaków, z budownictwem na modłę dworków szlacheckich czy podhalańskich lub mazurskich chat. Być może większa świadomość ekologiczna i zasobniejsze portfele pozwolą na zmianę tej tendencji i energooszczędne domy staną się częścią miejskiego (i nie tylko) krajobrazu. Połączenie mocy natury i komfortowego, oszczędnego mieszkania wydaje się być optymistyczną wizją. Jednak ta perspektywa to na razie mrzonki i ekologiczna ciekawostka, czy może realny zamysł, którego urzeczywistnienie to tylko kwestia paru lat, w czasie których technologia ta zyska popularność?
Czekamy na Państwa komentarze.

Klaudia Kałuska

źródło: EkoNews,
www.ekonews.com.pl

fot. www.domy21.pl
Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej