więcej


Inicjatywy lokalne

Dom pasywny zamiast tradycyjnego (21005)

2019-10-24

Drukuj
galeria

Współczesne budownictwo coraz bardziej skupia się na zapewnieniu komfortu termicznego użytkowników za pomocą minimalnych zasobów energetycznych. Mają na to wpływ nie tylko galopujące ceny energii, które sprawiają, że koszty eksploatacyjne nieruchomości pochłaniają lwią część domowego budżetu. Konieczność tego typu ograniczeń w niedługim czasie nałoży na nas również obowiązujący porządek prawny.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 dotycząca charakterystyki energetycznej budynków jasno mówi, że każda nieruchomość, która powstanie na terenie Wspólnoty po 31 grudnia 2020 roku, musi mieć niemal zerowe zużycie energii. W takiej sytuacji zasadnym staje się bliższe zapoznanie z warunkami, jakie musi spełniać budownictwo pasywne?

Dom pasywny – czyli jaki?

O domu wybudowanym w technologii pasywnej mówimy, kiedy energia niezbędna do jego ogrzania w ciągu całego roku nie przekracza 15kWh/m2. To nawet ośmiokrotnie mniej niż w budynkach tradycyjnych. I około czterokrotnie mniej niż w budynkach energooszczędnych. Choćby z tego powodu nie powinno się mylić budownictwa pasywnego z energooszczędnym.

Dla ułatwienia zobrazowania ilości energii, jaka potrzebna jest, aby ogrzać jeden metr kwadratowy domu pasywnego w ciągu całego roku, posłużmy się prostym przykładem. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy do tego mniej niż 2,5 kilograma węgla lub niecałe dwa metry sześcienne gazu ziemnego!

Skąd się bierze ciepło w domu pasywnym?

Światło słoneczne

Aby wykorzystać je maksymalnie, dom pasywny powinien być umiejscowiony na niezadrzewionej działce, z dala od wysokich budynków. Ponadto jego dzienna część wyposażona w duże, właściwie zaizolowane okna musi znajdować się po stronie południowej. Jednocześnie po stronie północnej należy w ogóle zrezygnować z okien. Zasady te naturalnie wymuszają odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń w przestrzeni domu – salon czy pokój dzienny znajdzie się po oświetlonej południowej stronie, a pomieszczenia takie jak garaż czy pralnia w części północnej.

Zmniejszenie strat ciepła

Służy temu odpowiednia bryła domu. Im jest ona prostsza, tym wyższy stopień energooszczędności uda się nam uzyskać. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się ściany bez mostków termicznych oraz prosty dach, dzięki którym zminimalizujemy przenikanie ciepła przez ściany na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie docieplenie całego budynku.

Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości wymiennika odzyskujemy znaczną część ciepła z powietrza, które w innych okolicznościach zostałoby po prostu wywiane z budynku. Ważna jest w tym przypadku nie tylko odpowiednia izolacja kanałów, ale również maksymalna szczelność bryły domu.

Wykorzystanie pomp ciepła

Niestety żyjemy w takiej, a nie innej szerokości geograficznej i nawet w domu pasywnym będziemy potrzebować dodatkowego źródła ciepła w miesiącach zimowych. Najlepiej sprawdzają się w takim przypadku nowoczesne i ekologiczne gazowe pompy ciepła. Pozyskują one energię odnawialną zależnie od rodzaju z gruntu, wody lub powietrza a jako paliwo do działania korzystają z minimalnych ilości gazu.

Po więcej informacji na temat domów pasywnych i odnawialnych źródeł energii zapraszamy na stronę: www.chronmyklimat.pl/4katy

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w gminie Dobra, Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj rownież w: www.szczecinek.com

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej