więcej


Inicjatywy lokalne

Dbaj o środowisko i własny portfel! (15435)

2013-03-02

Drukuj

Czy wiesz, że podczas prowadzenia pojazdu możesz jednocześnie zadbać o środowisko naturalne, zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zniwelować stres? Niemożliwe? A jednak! Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz ze szkołą jazdy ProDrive organizują bezpłatne kursy, które pomogą mieszkańcom poznać tajniki ekojazdy.

W ramach akcji "Bielsko-Biała chroni klimat" przy dofinansowaniu unijnego projektu ECOWILL realizowanego w Polsce przez Krajową Agencję Poszanowania Energii mieszkańcy będą mieli możliwość poznania istotnych zasad ekojazdy. Rusza nabór na bezpłatne kursy przygotowane przez ośrodek szkolenia kierowców ProDrive wspólnie z Biurem Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

To już kolejna tego typu edukacyjna inicjatywa, z którą do mieszkańców wychodzi Urząd Miasta w Bielsku-Białej. – W tym roku, dzięki współpracy z WS Finance, uruchomiliśmy także bezpłatne szkolenia z efektywności energetycznej dla bielskich przedsiębiorców. Teraz postanowiliśmy wspólnie z firmą ProDrive pomóc mieszkańcom w nauce ekologicznej jazdy. Wiemy, że tylko poprzez szeroko zakrojoną edukację jesteśmy w stanie wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczeń w naszym mieście – mówi Katarzyna Kordas, inspektor z Biura Zarządzania Energią.

Dlaczego warto skorzystać z tej propozycji? Ekojazda to rozwiązanie nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne. Pozbywając się złych przyzwyczajeń w kierowaniu pojazdem możemy zaoszczędzić nawet 1 l paliwa na 100 km – wydłużając tym samym podróż na jednym baku o ok. 100 km! Tego typu filozofia jazdy uczy przewidywać rozwój sytuacji na drodze, przez co wpływa na bezpieczeństwo kierowców. Dzięki płynnej i świadomej jeździe unikamy niepotrzebnego przyspieszania i nerwowego hamowania, a tym samym zmniejszamy ryzyko wypadków.

Wśród kierowców krąży mit, że ekologiczna jazda to po prostu wolne poruszanie się w ruchu drogowym, w dodatku negatywnie wpływające na pracę silnika. Nic bardziej mylnego. Zasady eko-drivingu pozwalają znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu i dostosować optymalną prędkość do warunków na drodze. Eko-kierowca podróżuje komfortowo, tanio i bezpiecznie. Poza umiejętnościami technicznymi, warto także zadbać o regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, usuwania zbędnych bagaży czy zamykanie okien przy jeździe o prędkości powyżej 70 km/h.

Tego typu kurs to także idealne rozwiązanie dla firm, zwłaszcza w dobie kryzysu – zastosowanie się do zasad ekojazdy przez pracowników firmy pozwala na znaczne oszczędności w skali roku.

Oprócz bezpłatnych kursów ekojazdy ośrodek ProDrive prowadzi nabór na kursy prawa jazdy kat B. z częściowym dofinansowaniem. Zajęcia prowadzone są w oparciu o zasady ekojazdy i wytyczne szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Wszelkie informacje, oraz formularz zgłoszeniowy na kursy znajduje się na stronie Ośrodka – www.prodrive.bielsko.pl. Liczba kursów jest ograniczona.


Więcej informacji www.miastodobrejenergii.com.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej