więcej


Inicjatywy lokalne

Prezydent Krakowa podpisał umowę z AGH dotyczącą ochrony powietrza (17994)

2014-12-20

Drukuj
galeria

fot. wikipedia, lic. GFDL

Naukowcy z AGH zbadają właściwości fizykochemiczne pyłów emitowanych na terenie Krakowa i zaproponują rozwiązania pozwalające ograniczyć zanieczyszczenia. Prezydent miasta Jacek Majchrowski i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka podpisali porozumienie dotyczące ochrony powietrza.

"Ochrona powietrza w Krakowie wymaga działań nie tylko ze strony miasta" - mówił prezydent Majchrowski. "To nie tylko problem dużej liczby palenisk węglowych i komunikacji, to także częściowo kwestia przemysłu i naturalnego położenia Krakowa. Chcemy, dzięki pomocy specjalistów z AGH, uzyskać pełny obraz zanieczyszczenia powietrza. Akademia będzie nas wspierać w badaniach i pokazywać nam, co należałoby w tej kwestii jeszcze zrobić" - dodał.

Naukowcy z AGH pomogą w określeniu właściwości fizykochemicznych pyłów emitowanych na terenie Krakowa i opracują model, pokazujący jak zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po mieście i skąd pochodzą.

"Nie mamy w tej chwili precyzyjnej odpowiedzi, kto kształtuje jakość powietrza w Krakowie, jeśli chodzi o obecność pyłów drobnych. Chcielibyśmy w naszych badaniach jednoznacznie określić, z jakich źródeł one pochodzą i korzystając z zaawansowanych modeli matematycznych sformułować nowe spojrzenie na odpowiedzialność za jakość powietrza w Krakowie" - mówił prof. Marian Mazur z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH.

Jak dodał, "cała uwaga jest obecnie skierowana na piece domowe, a musimy działać na wszystkich możliwych płaszczyznach, trzeba zabrać się za motoryzację i przemysł". Według profesora, pierwszych wyniki badań dotyczących wpływu niskiej emisji oraz motoryzacji na jakość powietrza mają być znane jeszcze przed świętami.

Do 2019 r. Kraków będzie miał z różnych źródeł 244 mln zł na likwidację tzw. niskiej emisji. Jak mówiła dyrektor wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej pieniądze będą przeznaczane m.in. na likwidację pieców węglowych, rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej, rozwój komunikacji miejskiej, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum i budowę nowych parkingów.

Od 2016 r. mają stopniowo maleć dotacje do wymiany pieców węglowych – władze miasta chcą w ten sposób zmobilizować mieszkańców, by zrobili to jak najszybciej. Do 20 października tego roku przyjęto wnioski dotyczące likwidacji ponad 3,2 tys. pieców i 1,5 tys. kotłowni na paliwo stałe. Wnioski te opiewają na kwotę 69 mln zł. (W l. 2012-2013 zlikwidowano 1,9 pieców i 271 kotłowni, a wysokość dofinansowania wyniosła 17 mln zł).

W tym roku miasto wprowadziło program dopłat do rachunków za ogrzewanie w związku z wymianą pieca węglowego na ekologiczne rozwiązania grzewcze i do 2022 r. ma przeznaczyć na ten cel ok. 6,4 mln zł. W ramach walki ze smogiem rozwijane są inteligentne systemy sterowania ruchem w mieście, wymieniany tabor MPK i rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej