więcej


Inicjatywy lokalne

„Choinka z klimatem” w Warszawie (13630)

2011-11-28

Drukuj

ARKA_fundacja_-logoW środę, 30 listopada o godz. 12.30 Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza na spotkanie prasowe inaugurujące kampanię "Zadbaj o klimat". Tego dnia na dziedzińcu Ratusza zaświeci prawdziwa ekologiczna choinka ze światłem zasilanym przez system rowerowy. Na spotkanie zaproszono Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

W spotkaniu wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 141, którzy przygotują ozdoby na choinkę oraz ją rozświetlą. Po konferencji choinka zostanie przekazana do Domu Dziecka nr 9 w Warszawie.

Choinka w doniczce będzie przystrojona ekologicznymi, naturalnymi ozdobami oraz energooszczędnym oświetleniem LED. Dzięki systemowi rowerowemu (przetwornicy oraz akumulatora) uczestnicy spotkania pedałując na rowerze rozświetlą choinkę. Lampki będzie można zasilić samodzielnie wytworzoną energią tego dnia do godz. 14.00.

Akcja ta zainauguruje ogólnopolską kampanię „Zadbaj o klimat", realizowaną przez Fundację Ekologiczną ARKA pod honorowym patronatem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Cel: o 20% mniej CO2 do 2020 roku

"Tą akcją chcemy też zainspirować warszawiaków do szczególnego zwrócenia uwagi na sprawy klimatu przed świętami. Jest to okres wzmożonej i często zbytecznej konsumpcji" – mówi dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury Leszek Drogosz. "Akcję choinkową zaczynamy jeszcze sporo przed świętami, kiedy większość z nas zaczyna dopiero myśleć o prezentach. Chcemy zachęcić do mniej konsumpcyjnego podejścia do tych wyjątkowych dni w roku. To również symboliczne zobrazowanie tego ile możemy zdziałać własną energią" – dodaje Leszek Drogosz.

"Jednocześnie liczymy na energię warszawiaków w naszych działaniach związanych z ochroną klimatu i obniżeniem emisji CO2. Warszawa przyjęła we wrześniu tego roku plan działań tzw. Action Plan, który zakłada redukcję CO2 o 20% do 2020 roku. Niebawem wystartują działania zachęcające warszawiaków i przedsiębiorców do zaangażowania się w realizację tego wspólnego celu" – podsumowuje Drogosz.

Cały plan znaleźć można na stronie: www.inforastuktura.um.warszawa.pl 

Kampania „Zadbaj o klimat"

"„Zadbaj o klimat" jest innowacyjnym przedsięwzięciem w którym do edukacji ekologicznej wykorzystywane są niekonwencjonalne metody i techniki pracy. Jej celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii. Chcemy edukować dzieci i młodzież poprzez zabawę, wspólną realizację zaplanowanych gier i instalacji przestrzennych. Ekologia dla odbiorców tych działań ma nie być nudną lekcją, ale ciekawym, emocjonującym wydarzeniem w którym chętnie biorą udział" – mówi prezes Fundacji ARKA Wojciech Owczarz.

W ramach kampanii przygotowane będą pokazy „Choinki z klimatem" w Bielsku-Białej i Warszawie, akcje edukacyjne „Kino bez prądu" w 15 miastach wojewódzkich, pokazy puzzli, gier i krzyżówek przestrzennych w 20 miastach, a także szereg wystaw, happeningów i konkursów.

Kampania „Zadbaj o klimat" jest dofinansowywana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Choinka_z_klimatem_PLAKAT

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej