więcej


Inicjatywy lokalne

Chińczycy wyznaczyli rekordowy cel dla fotowoltaiki (18367)

2015-03-26

Drukuj
galeria

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu dworca kolejowego w Szanghaju, fot. Jiri Rezac, CC BY-NC-SA 2.0

Władze Chin chcą, aby w tym roku na terenie całego kraju powstało aż 17,8 GW nowych instalacji fotowoltaicznych. Do takiego rocznego wolumenu nowych instalacji PV jak dotąd nie zbliżył się żaden kraj.

Chiński regulator energetyczny podniósł cel nowych instalacji fotowoltaicznych na obecny rok z 15 GW do 17,8 GW.

W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali najwięcej elektrowni fotowoltaicznych. Wolumen nowych instalacji PV wyniósł w sumie 10,52 GW, co daje ok. 1/5 potencjału PV zamontowanego w 2014 r. na całym świecie.

Na koniec 2014 r. w Chinach pracowało ponad 26,5 GW on-gridowych instalacji fotowoltaicznych. Udział PV w potencjale chińskiej energetyki wynosi około 2%.

Chińskie władze podają, że podnosząc cel nowych instalacji PV chcą stabilizować i rozwijać swój rynek urządzeń fotowoltaicznych.

Chińczycy w ostatnich latach zdominowali globalny rynek producentów paneli fotowoltaicznych, a w obliczu spowolnienia rynków fotowoltaicznych w Europie, która wcześniej przodowała w tej dziedzinie, Pekin stwierdził, że będzie wspierać rodzimych producentów budując podaż na swoim rynku.

Podniesienie celu dla chińskiego sektora PV nie pozostanie bez wpływu na globalny rynek fotowoltaiczny i może hamować spadek cen modułów PV.

EnergyTrend szacuje, że w ubiegłym roku chińscy producenci wyprodukowali około 35 GW modułów fotowoltaicznych. Wykorzystanie linii produkcyjnych wśród czołowych chińskich producentów przekraczało 90%, a w mniejszych zakładach posiadających potencjał produkcji do 500 MW rocznie, linie produkcyjne pracowały z obciążeniem na poziomie niewiele ponad 70%.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej