więcej


Inicjatywy lokalne

Chcesz zaoszczędzić? Podpisz apel! (17176)

2014-04-17

Drukuj
galeria

Z 8 mld euro środków unijnych, które w latach 2014-2020 ma zostać przeznaczone na inwestycje w zmniejszenie zużycia energii i rozwój jej odnawialnych źródeł, powinni skorzystać przede wszystkim zwykli ludzie – apeluje do wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Elżbiety Bieńkowskiej oraz do marszałków województw Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Osoby prywatne mogą wesprzeć apel podpisując petycję na stronie energy-super-market.com/pl: zobacz petycję.

Do Polski trafi w latach 2014-2020 ponad 8 mld euro środków unijnych na oszczędzanie energii i jej produkcję ze źródeł odnawialnych. To od decyzji wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Elżbiety Bieńkowskiej oraz od marszałków województw zależy, czy zwykli ludzie będą mogli z nich skorzystać, uzyskując finansowe wsparcie na ocieplenie swoich domów i mieszkań czy też mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne.

Niestety z analizy dokumentów dotyczących funduszy unijnych przygotowanej przez Polską Zieloną Sieć wynika, że przeciętni obywatele naszego kraju w niewielkim stopniu odczują pozytywny wpływ tych środków. Pieniądze na ocieplenie budynków mieszkalnych stanowią zaledwie niewielki procent funduszy unijnych dla regionów. Ponadto, tylko trzy województwa: małopolskie, podlaskie i podkarpackie, priorytetowo chcą traktować wsparcie dla energetyki prosumenckiej, dzięki której właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii mogliby stać się zwykli mieszkańcy regionu.

– Policzyliście już, ile wydaliście na ogrzewanie mieszkania tej zimy? Pewnie zbyt dużo. Rachunki za ogrzewanie można zmniejszyć – trzeba ocieplić ściany, wymienić okna, drzwi czy piec. Skończmy z marnotrawstwem energii. Dodatkowo, każdy z nas może być prosumentem, czyli produkować energię ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby, a nawet sprzedawać nadwyżki prądu do sieci. Dzięki pieniądzom unijnym mamy szansę, żeby zmniejszyć nasze rachunki za energię i zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach prądu – mówi Przemysław Kalinka z Polskiej Zielonej Sieci.

Polska Zielona Sieć zachęca Polaków do popisania petycji, w której apeluje, aby co najmniej połowa środków unijnych, które mają zostać przeznaczone na oszczędne wykorzystanie energii i jej produkcję z odnawialnych źródeł w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 wsparła modernizacje energetyczne budynków mieszkalnych oraz rozwój energetyki prosumenckiej.

 

źródło: Polska Zielona Sieć
zielonasiec.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej