więcej


Inicjatywy lokalne

Biegacze chcą przegonić smog z Krakowa (18248)

2015-02-25

Drukuj
galeria

Blisko tysiąc biegaczy wzięło udział w I Krakowskim Biegu Antysmogowym, fot. Krakowski Bieg Antysmogowy

15 lutego odbył się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Drogą Królewską pobiegło około tysiąca osób w maseczkach przeciwpyłowych. Zbierano też podpisy pod petycją do władz samorządowych z żądaniem przyspieszenia prac nad poprawą jakości powietrza w stolicy Małopolski.

Bieganie jest najpopularniejszym sportem pod Wawelem; regularnie – czyli przynajmniej raz w tygodniu – uprawa go około 9% dorosłych krakowian. Ta ogromna armia ludzi musi robić to w skrajnie niekorzystnych dla zdrowia warunkach. Poziom zapylenia powietrza w Krakowie przekracza kilka razy dopuszczalne normy.

Krakowski Bieg Antysmogowy jest jedną z wielu podejmowanych w ostatnim czasie akcji na rzecz walki o czyste powietrze. Siłą wszystkich tych działań jest ich różnorodność. Opracowania naukowe, raporty nt. wyników badań powietrza, manifestacje, petycje, happeningi, audycje, artykuły i konkursy organizowane przez media itp. mają z jednej strony wywierać silną presję na decydentach, by ci wykazali się większą konsekwencją i bezkompromisowością w walce ze smogiem, z drugiej strony natomiast, mają uświadamiać także zwykłym mieszkańców, jak wiele zależy od nich samych (likwidacja węglowych palenisk, korzystanie z transportu publicznego).

W petycji, którą organizatorzy biegu skierowali do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy, znalazło się sześć postulatów. Dotyczą one opracowania oraz wdrożenia planu likwidacji krakowskiego smogu, ustalenia głównych źródeł smogu w mieście, a następnie ich niezwłocznej likwidacji (wymiana palenisk węglowych oraz wprowadzenie ekologicznych rozwiązań transportowych), uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa, zakazujących zabudowy korytarzy przewietrzania miasta, zobowiązujących deweloperów do tworzenia terenów zielonych w otoczeniu nowych inwestycji, ochrony miejskiej zieleni, a także integracji parków i skwerów poprzez sieć ścieżek spacerowych i rowerowych. Kolejnymi postulatami są przeciwdziałanie nowym inwestycjom, które mogą pogarszać zły stan jakości powietrza w mieście, oraz wprowadzenie szczegółowego monitoringu jakości powietrza i informowanie mieszkańców o jego stanie. Oprócz tego autorzy petycji domagają się też zadbania o miejską infrastrukturę sportową, m.in. rozbudowę bezpiecznych ścieżek biegowych i rowerowych.

Manifestacja jest oddolną, społeczną inicjatywą, zrodzoną w środowisku biegaczy zrzeszonych w klubie Biegam Bo Lubię Kraków.

Źródło: Krakowski Bieg Antysmogowy


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej