więcej


Inicjatywy lokalne

Będą apele do mieszkańców, by oszczędzali latem wodę (21282)

2020-04-24

Drukuj
galeria

Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody w Warszawie – podkreślił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przyznał jednak, że szykuje się historyczna susza i miasto będzie apelowało do mieszkańców, by oszczędzali wodę w miesiącach letnich.

"Przez cały czas koncentrujemy się w tej chwili na walce z epidemią, natomiast szykuje się nam historyczna susza i olbrzymi problem z wodą w Warszawie i problem z takimi kwestiami, jak choćby oziębianie elektrowni" - przyznał.

Jednocześnie uspokoił warszawiaków przed ewentualnością braku w dostawie wody w Warszawie.

"Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody" - podkreślił. "W tej chwili proszę się nie denerwować" - apelował do mieszkańców stolicy. Przyznał jednak, że miasto na pewno będzie apelowało do mieszkańców stolicy, aby w miesiącach letnich oszczędzali wodę. Jak mówił, miasto szykuje się do kampanii informacyjnej na temat zaleceń związanych z suszą.

Dopytywany, czego oczekuje od specustawy, Trzaskowski przyznał, że potrzebuje tego samego, czyli pieniędzy i prawdziwej pomocy. "Jeżeli rząd opowiada o tym, że będzie pomagał w koronawirusie samorządom (…), to oczekuję prawdziwej pomocy, a nie tylko zaklęć" - zaznaczył.

Ocenił także, że w przypadku specustawy zabezpieczającej Polskę przed suszą będzie podobnie.

"Jeżeli rząd naprawdę chce przyjąć tego typu rozwiązania, które mają pomóc w walce z suszą, to niech zabezpieczy elektrownie, które nie są w gestii samorządów" - zauważył. "I niech też przewidzi bardzo konkretne rozwiązania, z jednej strony prawne, a z drugiej konkretną pomoc finansową" - dodał.

Minister Gróbarczyk poinformował, że w ramach przeciwdziałania skutkom suszy na 2020 r. zostało zabezpieczonych prawie 400 mln zł na realizację ponad 4 tys. zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych. Inwestycje te prowadzą Wody Polskie. Minister poinformował też, że w związku ze złymi prognozami na ten rok, na walkę z suszą przeznaczone zostanie dodatkowe 154,7 mln zł, a inwestycje mają być zrealizowane w ciągu trzech lat.

IMGW-PIB we współpracy z MGMiŻŚ i z Wodami Polskimi przygotował specjalną platformę internetową - stopsuszy.imgw.pl - która w jednym miejscu skupia wszystkie dane i analizy służące do monitorowania stanu wód i sytuacji hydrologicznej w kraju.

Serwis działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a dane prezentowane są w czasie rzeczywistym.

 

Źródło: PAP


Wodne informacje w ramach projektu CWC City Water CircleUdostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej