więcej


Inicjatywy lokalne

5 tys. paneli – elektrownia słoneczna w Wierzchosławicach (13047)

2011-08-13

Drukuj

solary_sxcJeszcze w tym miesiącu rozpocznie się instalacja paneli fotowoltaicznych w Wierzchosławicach, które mają ambicję stać się pionierem wśród polskich producentów energii słonecznej.

Elektrownia słoneczna liczyć będzie blisko 5 tysięcy paneli słonecznych, o mocy 1 MW i wysokości ponad 1,5 m każdy. Zostaną one umieszczone na ruchomych platformach, które śledzić będą ruch słońca i gwarantować optymalne naświetlenie. Inwestycja częściowo zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Energia pozyskana dzięki promieniom słonecznym nie zasili jednak bezpośrednio domów mieszkańców gminy, będzie odsprzedawana zakładowi energetycznemu. O jej odbiór nie musimy się martwić. Prawo mówi wyraźnie, że firmy energetyczne mają wręcz obowiązek ją od nas odkupić – mówi z przekonaniem Zbigniew Radoń, wicewójt Wierzchosławic. Pozyskane w ten sposób fundusze gmina spożytkuje na "zwiększenie komfortu życia mieszkańców".

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej