więcej


Inicjatywy lokalne

312 paneli PV w Jaworznie (13103)

2011-08-28

Drukuj

jaworznoJedna z pierwszych instalacji fotowoltaicznych w Polsce została zamontowana na dachu sanktuarium w Jaworznie.

Każdy z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w Jaworznie posiada moc 320 W, co oznacza, że całkowita moc instlacji wynosi 99 kW, czyniąc ją z jedną z największych instlacji PV do tej pory zrealizowanych w Polsce. Dzienna produkcja energii elektrycznej ma sięgać 300-400 kWh.

Inwestycja została dofinansowana częściowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Śląski WFOŚiGW wyłożył na ten cel 283 tys. zł. Pozostała część projektu jest finansowana za pomocą kredytów (536 tys. zł), a także przez zaangażowanie środków własnych lokalnej parafii.

– W Europie Zachodniej to żadna nowość. Jeden z naszych parafian opowiedział, jak można produkować energię. Okazało się, że w Niemczech czy Francji panele słoneczne stosuje się bardzo często. Dlatego zdecydowaliśmy się na podobne rozwiązanie – komentował dla PAP ksiądz proboszcz Józef Lenda.

 

źródło: Gram w Zielone, fot, bkusler / Flickr CC-by-2.0
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej