więcej


Inicjatywy lokalne

14. Piknik Naukowy już 12 czerwca! (10617)

2010-06-09

Drukuj
W sobotę, 12 czerwca br. w godz. 11.00-20.00 w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny.
Już kolejny raz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie miał na Pikniku swoje stoisko (nr namiotu 89).

W tym roku NFOŚiGW przygotował dla odwiedzających wiele atrakcji, których celem jest zaprezentowanie zależności pomiędzy działaniami jednostek (każdego z nas) a stanem otaczającego świata, jak też uświadomienie znaczenia osobistego zaangażowania w poprawę stanu środowiska naturalnego. Takie ujęcie tematyki związanej z ochroną środowiska wpisuje się w tegoroczne hasło Pikniku „Wielki mikroświat”.

Odwiedzający stoisko będą mogli uczestniczyć w interaktywnym konkursie komputerowym nt. zrównoważonego rozwoju oraz różnorodności biologicznej. Zwieńczeniem udziału w konkursie będzie możliwość wzięcia udziału we wspólnym projektowaniu i budowie kompozycji roślinnej składającej się z sadzonek kilku gatunków kwiatów. W zależności od ilości uzyskanych punktów uczestnik dołoży swoje „komórki” tj. sadzonki do budowy kobierca kwietnego stanowiącego rodzaj zielnej mandali.

Dodatkową atrakcją na stoisku NFOŚiGW, będzie przeprowadzanie doświadczenie unaoczniającego i pozwalającego zrozumieć istotę efektu cieplarnianego.

Dla najmłodszych gości zaplanowane są warsztaty pt. „Wesołe śmieciuszki czyli zabawy z recyklingiem”. Dzieci do wykonania prac będą wykorzystywać surowce wtórne. Pokażemy, ze odpady nie muszą trafiać do kosza, lecz mogą być ponownie wykorzystane do stymulującej zabawy czy tworzenia nowych pożytecznych przedmiotów. W trakcie zabawy będziemy rozmawiać o segregacji odpadów i o tym, jak dbać o naszą planetę.

Stanowisko NFOŚiGW jest jednym z ponad dwustu, jakie zaprezentują na tegorocznym Pikniku wystawcy z kilkunastu krajów świata.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy gość Pikniku znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można np. zagrać w atomowe kręgle, rozpuścić szkło w wodzie, nabić chmurę w butelkę, ułożyć puzzle z fraktali, zagrać na laserowej harfie i podziwiać mikroświat w makropowiększeniu.

Podczas Pikniku Naukowego przekonamy się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas.

W dniu imprezy kursować będzie specjalnie uruchomiona piknikowa linia autobusowa nr 271, która dowiezie wszystkich chętnych z centrum Warszawy do Parku Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Polskiego Radia Euro.

Więcej informacji na stronie: www.pikniknaukowy.pl

źródło: NFOŚiGW
www.nfosigw.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej