- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Francja poszukuje współpracy z Niemcami w zakresie ekologicznego odzyskiwania energii w UE (21474)
2020-09-15Drukuj
Francja ma nadzieję współpracować z Niemcami przy projektach związanych z czystym wodorem w ramach zielonego ożywienia Europy po pandemii - powiedział francuski minister finansów przed spotkaniem ze swoim niemieckim odpowiednikiem w piątek.
Na szczycie dotyczącym wodoru minister finansów Bruno Le Maire przedstawił swoją wizję czystego wodoru i podkreślił, że ma nadzieję na współpracę z Niemcami w tej sprawie.
„Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć wspólny, francusko-niemiecki, a następnie europejski projekt dotyczący wodoru” - powiedział Le Maire francuskiej agencji CNews przed spotkaniem w Berlinie.
W poprzednim tygodniu Le Maire ujawnił, że prawie jedna trzecia francuskiego pakietu odnowy po pandemi o wartości 100 miliardów euro zostanie wydana na politykę w zakresie zielonej energii, a 7 miliardów euro na rozwój bezemisyjnego wodoru dla transportu i sektora przemysłowego do 2030 roku.
W czerwcu Niemcy ujawniły swoją krajową strategię dotyczącą wodoru. Kraj przeznaczył 9 miliardów euro na rozwój produkcji wodoru w ramach pakietu stymulacyjnego o wartości 130 miliardów euro w celu zwiększenia jego mocy do 5 GW do 2030 r. i 10 GW do 2040 r.
Wodór wolny od węgla jest wytwarzany przez elektrolizę. Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych lub jądrowych służy do rozszczepiania wody na wodór i tlen. Oczekuje się, że odegra kluczową rolę w globalnym przejściu na zerową emisję netto, w szczególności jako rozwiązanie do dekarbonizacji przemysłu stalowego i żeglugowego, powiedziała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w raporcie opublikowanym w zeszły czwartek.
Francja zamierza zainstalować 6,5 GW mocy produkcyjnych czystego wodoru do 2030 r. I rozpocząć budowę fabryk elektrolizerów w 2021 r. - poinformował rząd.
Rząd zapowiedział, że jego inwestycja w bezemisyjny wodór zmniejszy emisję CO2 we Francji o 6 milionów ton, czyli równowartość rocznych emisji Paryża.
„Francja jest przekonana, że bezemisyjny wodór będzie jedną z wielkich rewolucji naszego stulecia: dekarbonizacji sektora przemysłowego, opracowywanie i wdrażanie bezemisyjnych rozwiązań w zakresie mobilności, magazynowanie energii i zapewnianie dodatkowych odpowiedzi na sporadyczny charakter odnawialnych źródeł energii. ”- powiedział Le Maire we francuskiej strategii wodorowej.
Nicola De Blasio, starszy wykładowca w dziedzinie innowacji technologii energetycznych w Harvard Kennedy School, powiedział Climate Home News, że zbudowanie funkcjonującego europejskiego rynku wodoru zajmie więcej niż dwa kraje.
„Trzeba stworzyć popyt, trzeba zbudować infrastrukturę… to będzie wymagało koordynacji na szczeblu UE” - powiedział De Blasio.
Światowy wyścig o zwiększenie produkcji czystego paliwa rozpoczął się wraz z ujawnieniem przez Komisję Europejską w lipcu strategii dotyczącej wodoru, która ma na celu zwiększenie mocy do 40 GW i wytworzenie 10 mln ton czystego wodoru do 2030 r.
UE szacuje, że do 2050 r. czysty wodór może zaspokoić 24% światowego zapotrzebowania na energię. Ale to długa droga. Według raportu Rocky Mountain Institute, obecnie 96% wodoru pochodzi z paliw kopalnych. Wodór z paliw kopalnych generuje ponad 800 Mt CO2, co jest porównywalne z emisjami w Wielkiej Brytanii i Indonezji łącznie, według IEA.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przewodniczący Europejskiego Zielonego Nowego Ładu, opowiadał się za wodorem jako paliwem odnawialnym, które można łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą energetyczną, w przeciwieństwie do energii wiatrowej i słonecznej, które wymagają budowy nowych farm i sieci.
„Istnieją miliony kilometrów rurociągów gazu ziemnego, a znaczna ich część jest w pełni kompatybilna z wykorzystaniem wodoru” - powiedział dla Climate Home News José Miguel Bermúdez Menéndez, analityk ds. Technologii energetycznych w IEA.
Podczas gdy Niemcy planują wytwarzać wodór ze źródeł odnawialnych, takich jak morska energia wiatrowa i wodna, Francja jest głównym zwolennikiem energii jądrowej, która stanowi ponad 70% miksu energetycznego kraju. W wywiadzie dla francuskich mediów BFM TV Le Maire określił siebie jako „orędownika broni nuklearnej”. Zapytany, czy Francja będzie wytwarzać czysty wodór przy użyciu energii jądrowej, Le Maire powiedział, że paliwo jest nadal aktualne.
Niemcy planują zamknąć wszystkie swoje elektrownie jądrowe do 2022 r. W następstwie masowego poparcia społecznego dla ich zamknięcia ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa.
Nie powinno to utrudniać ogólnounijnej współpracy w dziedzinie wodoru, powiedział De Blasio, podając przykład Włoch. Włochy zamknęły swoje elektrownie atomowe dziesiątki lat temu, ale nadal importują energię elektryczną z atomu. „Ilu konsumentów wie, skąd pochodzi ich energia elektryczna?” Powiedział De Blasio.
UE mogłaby zaspokoić większość swojego zapotrzebowania na wodór wewnętrznie, ale blok musi działać szybko, aby konkurować na arenie międzynarodowej, dodał De Blasio, zauważając, że Chiny zaczęły przyglądać się wodorowi.
Podczas wywiadu dla CNews De Maire ostrzegł, że UE nie powinna popełniać „tych samych błędów”, co w przypadku paneli słonecznych, pozwalając Chinom zdominować stronę produkcyjną.
„Jeśli Chiny zamierzają postawić swoją przemysłową potęgę za wodorem, tak jak zrobiły to w przypadku pojazdów elektrycznych i paneli słonecznych, możemy mieć podobną sytuację” - powiedział De Blasio.
Źródło: www.climatechangenews.com
Podobne artykuły
- Farma fotowoltaiczna zasili lubelską oczyszczalnię ścieków w energię
Na terenie oczyszczalni ścieków w Lublinie powstała farma fotowoltaiczna, która ma dostarczać energię na potrzeby oczyszczalni. Inwestycja kosztowała lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) ponad 8 mln zł.
Więcej
- Ekspresem przeciw suszy
Już niecały tydzień pozostał do zakończenia terminu składania uwag do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Mimo suszy ustawa brnie dalej w bagno. Bagno braku planowania. Ekspresowo.
Więcej
- RAPORT CAN-E: Sprawiedliwa Transformacja utrwala energetykę z węgla?
Krajowe Plany w zakresie Energii i Klimatu (KPEiK) pokazały, że 11 z 18 krajów węglowych UE nie ma zgodnego z Porozumieniem Paryskim planu wycofania węgla do 2030 r. Taki stwierdza nowy raport pt.: Just Transition or Just Talk - 2020 , opublikowany przez Ember and Climate Action Network (CAN) Europe.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności