- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Wyniki referendum: miażdżące nie dla elektrowni jądrowej! (13949)
2012-02-13Drukuj
W niedzielę 12 lutego br. w gminie Mielno na Pomorzu odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się jednoznacznie przeciwko budowie elektrowni jądrowej na terenie gminy. Referendum odbyło się w ramach działań protestacyjnych podjętych przez osoby sprzeciwiające się budowie elektrowni atomowej.
Plany budowy elektrowni jądrowej w gminie Mielno zjednoczyły mieszkańców, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się inwestycji. Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła ponad 57%, przeciwko elektrowni jądrowej zagłosowało ponad 94%1.
Wynik zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ został on osiągnięty pomimo licznych spotkań promocyjnych na rzecz atomu prowadzonych na Pomorzu przez koncern energetyczny PGE oraz pomimo uruchomionej ogólnopolskiej kampanii promocyjnej o budżecie 10 mln zł. Firma PGE, wskazywana jako potencjalny inwestor, nie szczędzi wysiłków by przekonać mieszkańców Pomorza do elektrowni atomowej, unikając konfrontacji z faktami. Przykładem jest spotkanie zorganizowane przez PGE w gminie Choczewo w ubiegły czwartek. Mieszkańcy wyszli z propozycją zorganizowania równej debaty, w której obie strony mogłyby przedstawić swoje argumenty, została ona jednak odrzucona przez koncern, w efekcie czego spotkanie miało jednostronną formułę, w czasie której reprezentanci PGE próbowali lobbować na rzecz atomu. Spotkało się to z oburzeniem obecnych na spotkaniu mieszkańców i tamtejszego Komitetu Obywatelskiego "Nie dla atomu w Lubiatowie". Na terenie gmin Choczewo i Mielno, w których odbywają się antyatomowe protesty, znajdują się dwie z trzech potencjalnych lokalizacji wytypowanych pod ewentualną budowę elektrowni jądrowej.
"Jestem dumna z mieszkańców naszej gminy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jeśli budowa elektrowni atomowej w Gąskach dojdzie do skutku, to zniszczy turystykę w całej naszej gminie, co doprowadzi do ruiny setki ludzi, a co za tym idzie zwiększy znacznie bezrobocie. Będzie również zagrożeniem ekologicznym dla środowiska naturalnego, a także dla życia i zdrowia naszych rodzin. Przez dziesięciolecia budowaliśmy naszą "małą ojczyznę" sami, upiększając i ulepszając ją. Chcielibyśmy robić to dalej, więc nie pozwólmy aby nam to ktoś spaprał" – mówi Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno.
Protesty mieszkańców Pomorza wspiera międzynarodowa organizacja Greenpeace, która od początku krytykuje polski program energetyki jądrowej za jego znaczące wady formalne i merytoryczne. Ekolodzy poparli pomysł referendum i cieszą się z osiągniętego wyniku.
"Reprezentatywne wyniki badań opinii publicznej jasno wskazują, że większość Polaków jest przeciwna budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Wyniki referendum pokazują w praktyce skalę odrzucenia energetyki jądrowej, będzie ona rosnąć z miesiąca na miesiąc. Wierzę, ze rząd nie posunie się do kwestionowania woli mieszkańców Pomorza i odstąpi od planów budowy elektrowni jądrowej" – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii "Klimat i Energia" w Greenpeace2.
Ekolodzy zwracają uwagę na fakt, że Pomorze mogłoby znacznie bardziej skorzystać gdyby rząd zdecydował się na inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zamiast w niebezpieczną i ekonomicznie nieopłacalną elektrownię jądrową, która zagraża nadmorskim turystycznym regionom. Postawienie turbin wiatrowych na morzu pozwoliłoby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju oraz przyniosłoby konkretne korzyści ekonomiczne dla regionu, jak stworzenie znacznie więcej miejsc pracy dla miejscowych (np. w polskich stoczniach) niż przy elektrowni jądrowej, w której głownie pracują eksperci z zagranicy3.
Przypisy:
-
Wg nieoficjalnych wyników zebranych ze wszystkich komisji referendalnych przez Komitet Referendalny BezAtomu.pl z gminy Milno o godz. 22:15 dn. 12 lutego 2012 r.
-
Zgodnie z ostatnimi badaniami zarówno CBOS (kwiecień 2011) jak i TNS OBOP (lipiec 2011).
-
Raport "Morski wiatr kontra atom", Instytut Energetyki Odnawialnej, Gdańsk/Warszawa, lipiec 2011: www.chronmyklimat.pl/publikacje/ksiazki-raporty/12933-morski-wiatr-kontra-atom
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności