więcej


Energetyka

Wydatkowanie środków ze sprzedaży uprawnień do emisji (15470)

2013-03-13

Drukuj

emisja3 sxcŚrodki finansowe pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 powinny służyć poprawie efektywności energetycznej w Polsce – twierdzi organizacja ClientEarth.

Opinię w tej sprawie CE wysłało do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Regulacji Energetyki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polska nadal nie transponowała do swojego prawa ostatniej zmiany unijnej dyrektywy o handlu emisjami CO2. Mimo że termin upłynął wraz z końcem 2012 roku, rząd dotychczas nie przedstawił propozycji nowych regulacji prawnych w tym zakresie. Tymczasem już od 2009 roku wiadomo, że prawo krajowe powinno wskazywać, w jaki sposób będą wykorzystywane środki ze sprzedaży uprawnień. Unijna dyrektywa dotycząca handlu uprawnieniami precyzuje, że 50 proc. środków z ich sprzedaży powinno zostać przeznaczone na cele, wśród których ważną pozycję zajmuje poprawa efektywności energetycznej, na przykład dzięki termomodernizacji budynków.

Ich słaby stan techniczny sprawia, że Polska plasuje się wśród dziesięciu najbardziej nieefektywnych krajów UE w zakresie jednostkowego zużycia energii na ogrzewanie pomieszczeń w sektorze mieszkalnictwa. Mając na uwadze, że Polska w trzecim okresie funkcjonowania systemu handlu emisjami rozpoczynającego się w 2013 roku, powinna zarobić na sprzedaży uprawnień do emisji ok. 35 miliardów euro, przychody te będą stanowić solidny instrument finansowy, który może zostać wykorzystany na poprawę efektywności energetycznej – tłumaczy Marta Toporek, prawniczka CE i autorka opinii.

Efektywność energetyczna kryje w sobie wielki i nadal niedoceniony w Polsce potencjał. Jest nie tylko skutecznym sposobem na redukcję emisji gazów cieplarnianych, ale również ważnym narzędziem polityki gospodarczej i społecznej: stwarza nowe miejsca pracy, obniża zależność od importu energii, poprawia jakość życia i zdrowie mieszkańców. Dlatego też zajmuje bardzo istotne miejsce w polityce Unii Europejskiej, co znalazło odbcie m.in. w strategicznym dokumencie „Europa 2020", czy planowanych pracach Komisji Europejskiej na rok 2013.

Pełen tekst opinii dostępny jest na stronie internetowej: www.clientearth.org/reports/opinia-przeznaczeniesrodkow-z-ets-final.pdf

 

źródło: ClientEarth, fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej