więcej


Energetyka

Włosi rozszerzają net-metering dla fotowoltaiki (17676)

2014-09-21

Drukuj
galeria

Farma fotowoltaiczna pod Modeną, Włochy, fot. Matteo Ianeselli, CC-BY-SA-3.0 & GFDL

Podejmowane w ostatnich latach decyzje włoskiego rządu w zakresie wsparcia dla fotowoltaiki nie dawały powodu do optymizmu. Jednak przyjęte ostatnio rozszerzenie net-meteringu na większe instalacje fotowoltaiczne to według włoskiej branży PV szansa na szybszy rozwój sektora komercyjnych systemów PV.

W połowie ubiegłego roku włoski rząd, po serii wcześniejszych cięć dopłat, ostatecznie wycofał wsparcie dla właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych w ramach systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs).

Optymistycznym sygnałem dla włoskiej branży fotowoltaicznej jest jednak zwiększenie maksymalnej moc instalacji PV, które zostaną objęte systemem net-meteringu. Włoski rząd zwiększył górny limit mocy instalacji PV dla net-meteringu z 200 kW do 500 kW.

Włoski system net-meteringu (Scambio Sul posto – SSP) zakłada bilansowanie energii wyprodukowanej w systemach fotowoltaicznych i sprzedanej do sieci z energią zakupioną przez właściciela systemu PV.

Systemem net-meteringu zarządza włoski regulator AEEGSI, który realizowane co pół roku rozliczenia z właścicielami systemów PV kalkuluje na podstawie różnicy pomiędzy energią sprzedaną i kupioną, a także na podstawie bieżacych cen energii oraz kosztów dystrybucji.

Funkcjonujacy we Włoszech net-meterign chwali tamtejsza branża PV. Według danych branżowego stowarzyszenia ANIE Rinnovabili, po wprowadzeniu systemu net-meteringu zostały nim objęte niemal wszystkie małe systemy fotowoltaiczne o mocy do 20 kW w ilości ok. 500 tysięcy instalacji o łącznym potencjale ok. 2,9 GW.

To właśnie ANIE Rinnovabili lobbowało za rozszerzeniem net-meteringu na systemu PV o mocy do 500 kW. – Jesteśmy przekonani, że [net-metering] w dużym stopniu napędzi rozwój segmentu dachowych komercyjnych systemów PV – poinformowało stowarzyszenie.

 

źródło: Gram w Zielone
gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej