więcej


Energetyka

W podwarszawskim Piasecznie powstał pierwszy w Polsce DOM BEZ ŻARÓWKI (9435)

2010-10-15

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W Piasecznie pod Warszawą otwarty został właśnie DOM BEZ ŻARÓWKI, pierwszy taki budynek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest on oświetlony wyłącznie za pomocą światła emitowanego przez diody LED.  
Pomysłodawcą, twórcą projektu i wykonawcą budynku jest istniejąca od ponad 30 lat firma KlusDesign (www.klusdesign.pl), która specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym, projektowaniu i produkcji mebli, produktów użytkowych oraz opraw oświetleniowych. KlusDesign jest pionierem w dziedzinie opraw dla LED. Jest to pierwsza w Polsce firma, która projektuje i produkuje takie oprawy oraz wdraża systemy LED w domach, mieszkaniach czy biurach tak by były one oświetlone wyłącznie przy użyciu tej technologii.

DOM BEZ ŻARÓWKI wyposażony w nowatorski system oświetleniowy oparty w całości na technologii LED, będzie otwarty zarówno dla architektów, dziennikarzy, jak i wszystkich chętnych zainteresowanych tematem. Budynek został w całości zaprojektowany i wybudowany oraz wyposażony w autorski system oświetlenia LED przez firmę KlusDesign. Zapoznać się w nim można z ponad 50 różnymi przykładami konkretnych zastosowań tego typu oświetlenia. 

Budowa DOMU BEZ ŻARÓWKI rozpoczęła się w 2009 roku. Obecnie już w pełni wyposażony, jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych praktycznymi zastosowaniami technologii LED jako oświetlenia funkcjonalnego.

– Koncepcja „Domu bez żarówki” doskonale wpisuje się w ekologiczny program ochrony środowiska i standardy zużycia energii wyznaczane przez Unię Europejską. Diody LED jako źródło światła pobierają jedną czwartą tej energii, która jest potrzebna dla konwencjonalnej żarówki aby osiągnąć porównywalną efektywność oświetleniową. Konkretne przykłady funkcjonalnych podświetleń i oświetleń w „Domu bez żarówki” pokazują też ogromną paletę możliwości zastosowań technologii LED. Diody LED charakteryzują się małymi gabarytami, co daje całkiem nowe możliwości projektowania i montażu oświetlenia w meblarstwie, oraz jako elementów architektury wnętrz, architektury krajobrazu czy w dziedzinie wzornictwa przemysłowego – mówi Sylwester Kluś, designer, założyciel i właściciel firmy KlusDesign. 

System oświetlenia LED zastosowany w pokazowym DOMU BEZ ŻARÓWKI pokazuje paletę możliwości jakie dają te nowoczesne systemy oświetlenia wykorzystywane jako w pełni funkcjonalne źródło światła – możliwości zarówno designerskie i aranżacyjne, jak i ekologiczne. W DOMU BEZ ŻARÓWKI diody LED w oprawach KlusDesign oświetlają poszczególne pomieszczenia: pokoje, kuchnię, łazienkę, pralnię, a także sanitariaty, ciągi komunikacyjne, podjazdy z kostki brukowej, miejsca do pracy, drzewa w ogrodzie itp. Tutaj to światło służy do „bytowania” po zmroku, jest w pełni funkcjonalne, a nie jest tylko gadżetem.

 


– Zajmujemy się w KlusDesign projektowaniem i produkcją od ponad 30 lat. Od pewnego czasu moje zainteresowanie przeniosło się w stronę oświetlenia. Powodem tego jest pojawienie się nowej technologii w postaci LED. Dla designera jest to niebywale frapujące. To jest tak, jakby malarz otrzymał nowe środki wyrazu, rzeźbiarz nowe tworzywo a muzyk nowy, niespotykany dotąd instrument. W dziedzinie mebla w tym momencie panuje pewna stagnacja. Projektanci nie mają nowych tworzyw. Ich poszukiwania nowości siłą rzeczy ograniczają się do stylistyki i poszukiwania nowych zestawień, połączeń materiałów, kolorów. – mówi Sylwester Kluś. 

– Diody LED są naszym zdaniem jedną z takich technologii, która wnosi nową jakość do designu. Ich właściwości świetlne, oraz rozmiary dają ogromne pole do popisu. Zarówno jeśli chodzi o projektowanie wszelkiego rodzaju lamp wewnętrznych i zewnętrznych, jak i wkomponowywania oświetlenia w meble, schody i wszelkie inne urządzenia i przedmioty; słowem wszędzie tam, gdzie światło jest potrzebne. – dodaje.
 
***

Więcej o TECHNOLOGII LED i jej zastosowaniach w roli funkcjonalnego oświetlenia

Światło to zjawisko tak oczywiste w naszym otoczeniu, że zauważamy je dopiero wtedy, gdy go nagle zabraknie. Na co dzień bezwiednie obcujemy z przeróżnymi jego źródłami. Teraz do źródeł już istniejących dołącza nowe – światło LED. 

Elementy oświetleniowe LED funkcjonują w naszym życiu już od dość dawna, od momentu ekspansji na rynek nowoczesnych sprzętów elektronicznych, czy oświetlenia samochodowego. Jednak teraz dynamicznie rośnie zainteresowanie diodami jako źródłem funkcjonalnego oświetlenia dla wielu innych dziedzin. Światło LED bardzo dobrze nadaje się do podświetleń i oświetleń. LED-y charakteryzują się bardzo małą energochłonnością – np.: diody niskiej mocy pobierają tylko 0,08 W na punkt świetlny – oznacza to, że zakup LED szybko się zwraca, szczególnie że diody są bardzo żywotne.
Inną wielką zaletą LED-ów są niewielkie gabaryty. Używane powszechnie inne źródła światła sztucznego są wyposażane w elementy lub systemy zwane oprawami oświetleniowymi. LED-y natomiast dotąd nie posiadały opraw, które byłyby wygodnym i uniwersalnym systemem, łączącym je z innymi elementami i technologiami spoza dziedziny elektroniki. I to było właśnie jedną z głównych barier dla powszechnego stosowania technologii LED jako źródła światła.

W 2007 roku w komórce projektowej firmy KlusDesign opracowano i wdrożono do produkcji system opraw – profili, umożliwiający łatwe projektowanie i stosowanie małogabarytowych źródeł światła LED. Ten system ułatwia możliwości realizacyjne, odpowiadające na rosnące zapotrzebowanie klientów na małogabarytowe źródła światła. Oprawy – profile do źródeł światła typu LED - służą do mocowania tego typu oświetlenia w dziedzinach takich jak m.in. meblarstwo, architektura wnętrz, scenografia, reklama, wzornictwo użytkowe czy wystawiennictwo (ekspozycje sklepowe, muzealne, targowe itp.). Oprawy projektowane i produkowane przez KlusDesign wykonane są z materiału MDF, z przeznaczeniem do zastosowań wewnętrznych, lub z aluminium, do stosowania również w warunkach zewnętrznych.

O firmie KlusDeign

Firma KlusDesign istnieje od 1977 roku. Przez wiele lat funkcjonowała jako pracownia plastyczna o profilu projektowo-realizacyjnym, pod różnymi nazwami. Od 2006 r. funkcjonuje pod marką KlusDesign ( www.klusdesign.pl ), kontynuując działalność w zakresie projektowania, produkcji mebli i produktów użytkowych oraz wchodząc w nowe obszary działania, na czele z produkcją opraw do oświetlenia LED i projektowaniem systemów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED jako źródło światła funkcjonalnego. Większość sprzedaży KlusDesign przypada na rynki zagraniczne (ok. 70 proc. całości przychodów), firma ma m.in. przedstawicielstwa we Francji, Szwajcarii i USA. 

KlusDesign wprowadziła na rynek wiele produktów wykonanych według własnego wzornictwa. Jej projekty nie ograniczają sie do opracowań stylistycznych produktu - ich forma prawie zawsze wynika z własnych rozwiązań konstrukcyjnych, funkcjonalnych czy materiałowych. Dlatego wiele z projektów KlusDesign uzyskało patent Polskiego Urzędu Patentowego oraz patenty Unii Europejskiej (OHIM, Trade Marks and Designs Registration Office of the European Union) i USA (United States Patent and Trademark Office), a także spotkało się z zainteresowaniem zagranicznych mediów (publikacje m.in. w „Projekt”, „MD”, „Der Spiegel”, „Impulse”). 

źródło: KlusDesign
www.klusdesign.pl

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej