więcej


Energetyka

W. Brytania: eurosceptycy uchronią prosumentów przed wyższym podatkiem? (19355)

2016-04-01

Drukuj
galeria

Fot. Pieter Morlion, flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Rząd brytyjski zmienił zdanie w sprawie opodatkowania podatkiem VAT inwestycji w domowe instalacje OZE.

Brytyjski rząd w połowie ubiegłego roku opowiedział się za znaczącym podniesieniem opodatkowania podatkiem VAT inwestycji w domowe instalacje OZE. Teraz zmienił zdanie i nie zamierza tego robić. Brytyjska branża OZE oraz przyszli właściciele domowych elektrowni mogą to zawdzięczać eurosceptykom z rządzącej na Wyspach Partii Konserwatywnej, którzy jednocześnie chcą wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku brytyjski rząd forsował pomysł podniesienia podatku VAT w przypadku zakupu i montażu m. in. domowych instalacji fotowoltaicznych. Londyn chciał podnieść stosowaną dotychczas stawkę 5 proc. aż do 20 proc. O ile ten ruch nie uderzyłby znacząco w firmy, podniesienie podatku mogłoby istotnie odbić się na popycie na instalacje fotowoltaiczne w segmencie gospodarstw domowych.

Podniesienie podatku VAT z 5 do 20 proc. byłoby kolejnym ciosem w branżę fotowoltaiczną na Wyspach – po drastycznym obniżeniu stawek taryf gwarantowanych dla najmniejszych instalacji PV.

Co ciekawe, podniesieniu stawki VAT na domowe elektrownie OZE sprzeciwiła się część parlamentarzystów z rządzącej Partii Konserwatywnej, którzy jednocześnie opowiadają się za Brexit-em, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Eurosceptyczni posłowie Partii Konserwatywnej podkreślili, że kwestie podatkowe powinny pozostać poza sferą kontroli Brukseli.

Przeciwko podniesieniu stawki VAT na domowe instalacje OZE wystąpiła ponadto opozycyjna Partia Pracy.

W efekcie brytyjski rząd zasygnalizował wycofanie się z planu podniesienia VAT na domowe urządzenia OZE.

Pomysł brytyjskich władz dotyczący zwiększenia opodatkowania domowych instalacji OZE wynikał z orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że stosowana w Wielkiej Brytanii niska stawka VAT na PV i inne technologie generujące oszczędności energii narusza unijną dyrektywę o podatku VAT. Takich inwestycji według europejskiego Trybunału nie można bowiem uznać za renowację nieruchomości.

Brytyjskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Trade Association (STA) oceniało, że zwiększenie stawki podatku VAT o 15 pkt proc. oznaczałoby zwiększenie kosztu małej instalacji solarnej o mocy 4 kW, którą STA wyceniło średnio na 6,4 tys. funtów – o około 900 funtów.

STA zwracało przy tym uwagę, że z całego katalogu przedsięwzięć objętych niższym VAT-em, który zakwestionował unijny Trybunał, brytyjskie władze chciały zwiększyć opodatkowanie jedynie małych elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych.

 

Źródło: www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej