więcej


Energetyka

Ukraina ma elektrownię kogeneracyjną (9683)

2010-08-06

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Na Ukrainie powstała pierwsza elektrownia kogeneracyjna zasilana biogazem
Elektrociepłownia biogazowa działa przy mleczarni Ukrainian Milk Company, a zasilana jest biogazem z nawozu 4 tysięcy krów, spalanym w silniku gazowym.
Położony niedaleko Kijowa mleczarnia należąca do firmy Ukrainian Milk Company zakończyła niedawno pomyślną, dziewięciomiesięczną eksploatację pierwszej ukraińskiej biogazowej elektrowni kogeneracyjnej. Paliwem dla elektrociepłowni jest biogaz pozyskany z nawozu 4 tysięcy krów, który jest spalany w silniku gazowym Jenbacher firmy GE.

Firma Ukrainian Milk Company nadmiar wyprodukowanej energii sprzedaje do sieci. Firma otrzymała licencję na sprzedaż energii do sieci w oparciu o tzw. „zieloną” taryfę zatwierdzoną przez ukraiński rząd. 

W nowej elektrociepłowni zainstalowano kogeneracyjny silnik gazowy GE JMC 312, w wykonaniu kontenerowym. Elektrociepłownia pozwala zastąpić 1,2 mln m3 gazu ziemnego rocznie, dzięki czemu przewidywane oszczędności w emisji CO2 sięgają 18 tys. ton. Paliwo biogazowe spalane w silniku dostarcza 625 kW energii elektrycznej oraz 686 kW energii cieplnej.
 

Pierwszy etap eksploatacji elektrociepłowni miał miejsce w czasie najsurowszej zimy ostatniego 20-lecia, gdy temperatura utrzymywała się na poziomie od -25°C do -30°C. Pomimo niskich temperatur biogazownia funkcjonowała na dobrym poziomie.

Instalacja jest pierwszym zamówieniem zrealizowanym przez GE na rzecz zajmującej się budową biogazowni firmy ZORG. Za sprzedaż tego produktu firmie ZORG odpowiadał dystrybutor i dostawca usług GE na terenie Ukrainy – SINAPSE. „Najwyższej jakości obsługa zapewniona przez SINAPSE podczas rozruchu i eksploatacji nowej elektrociepłowni GE zachęciła nas do dalszej współpracy z tą firmą oraz do wykorzystywania produktów GE Jenbacher w następnych, zaplanowanych projektach” – powiedział Igor Aksjutow, dyrektor handlowy ZORG Ukraina.

Przedsiębiorcy wybierający instalacje biogazowe zyskują kilka korzyści. Jest to alternatywny sposób utylizacji obornika, gnojówki i odpadów organicznych, który jednocześnie pozwala wykorzystać je jako źródło energii zastępujące paliwa konwencjonalne. Ma on także duży potencjał w zakresie redukcji gazów cieplarnianych i zapewnia wysoką wydajność elektrociepłowniczą. Substratu pozostałego w komorze gnilnej można ponadto użyć jako wysokiej jakości nawozu rolniczego, który neutralizuje wpływ kwasów o wyższym pH, dzięki czemu składniki odżywcze są zachowane i niemal bezwonne.

„Utylizacja i oczyszczanie odpadów biologicznych to duże wyzwanie dla przemysłu przetwórstwa odpadów. Nasze, zasilane biogazem, silniki gazowe Jenbacher usprawniają gospodarkę odpadami i maksymalizują wykorzystanie krowiego nawozu, który jest ekonomicznym źródłem energii” – powiedział Prady Iyyanki, dyrektor generalny ds. silników gazowych w dziale GE Power & Water. „Cieszymy się, że nasza technologia została użyta w pierwszej biogazowni działającej na terenie Ukrainy i gratulujemy przedstawicielom tego regionu, że zdecydowali się na poszukiwanie nowych, odnawialnych i alternatywnych sposobów wytwarzania czystszej energii”.
 
***

INNE PROJEKTY GE ZWIĄZANE Z UTYLIZACJĄ ODPADÓW BIOLOGICZNYCH
GE realizuje kilka projektów biogazowych na całym świecie. Chiny produkują energię zarówno z krowiego jak i kurzego nawozu. Zapowiedziane niedawno wybudowanie gospodarstwa hodowli bydła Liaoning Huishan Cow Farm w Chinach będzie największym na świecie projektem z zakresu produkcji biogazu z krowiego obornika. Beijing Deqingyuan Chicken Farm Waste Utilization Plant – duża ferma kurza położona na północ od Pekinu – stosuje natomiast silniki gazowe GE Jenbacher do przetwarzania kurzego nawozu w biogaz, z którego wytwarza energię elektryczną i cieplną. Tymczasem od lipca 2009 r. silniki biogazowe GE zasilają największą chińską biogazownię wykorzystującą kurze odpady w firmie Minhe Animal Husbandry.

Krowi nawóz jest także odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię w północno-zachodnich Indiach. Biogazowy silnik GE Jenbacher zasila dobrze funkcjonującą, testową elektrociepłownię biogazową, która znajduje się przy dużej mleczarni Haebowal położonej w indyjskim Pendżabie i wykorzystuje krowi obornik. Również w jednym z amerykańskich gospodarstw produkujących mleko – Crave Brothers Farm w Waterloo w stanie Wisconsin –utylizacja nawozu krowiego pomaga zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Technologia GE Jenbacher pozwala produkować 633 kW odnawialnej energii na potrzeby firmy, która dzięki tej instalacji zmniejszyła koszty operacyjne mleczarni.

źródło: Grayling Poland, fot. Grayling Poland

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej