więcej


Energetyka

Światowy Dzień Wiatru po raz czwarty w Polsce i na świecie (9695)

2010-06-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'15 czerwca na całym świecie obchodzony był  Światowy Dzień Wiatru. Głównym celem Dnia Wiatru jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potencjału, jaki posiada wiatr, a także szerzenie wiedzy na temat korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie wiatru w nowoczesnych elektrowniach wiatrowych. Działania związane z Dniem Wiatru w Polsce koordynuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
W Polsce Światowy Dzień Wiatru zaczął się wcześniej. Już 12 i 13 czerwca, podczas szczecińskich Dni Morza, setki osób miały okazję obejrzeć autentyczną, prawie 50-metrową łopatę turbiny wiatrowej i odwiedzić namiot ekologiczny, gdzie mogły zapoznać się z wieloma fascynującymi faktami na temat energetyki wiatrowej, zadać pytanie przedstawicielom Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej czy skorzystać z symulatora produkcji energii elektrycznej, aby dowiedzieć się ile energii produkuje farma wiatrowa przy założeniu konkretnych parametrów. Dużym powodzeniem cieszyły się kolorowe gadżety rozdawane wszystkim zainteresowanym tematyką wiatrową.

15 czerwca w różnych punktach Warszawy pojawiły się 6-metrowe balony w kształcie turbin wiatrowych, pod którymi rozdawano broszury informacyjne i gdzie można było porozmawiać na temat różnych kwestii związanych z energetyką wiatrową. Przed Sejmem, na tle turbiny wiatrowej, odbyło się spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Panem Stanisławem Gawłowskim z udziałem przedstawicieli mediów. Pan Minister wyraził podczas spotkania swoje poparcie dla energetyki wiatrowej i idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

W Szczecinie natomiast tego dnia odbyła się konferencja prasowa, na której Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Pan Jarosław Mroczek przedstawił zgromadzonym przedstawicielom lokalnych mediów najnowsze dane na temat stanu rynku energetyki wiatrowej w Polsce i Europie oraz przedstawił perspektywy rozwoju tego sektora w przyszłości.

Na całym świecie 15 czerwca odbyło się około 200 różnych imprez w prawie 30 krajach. W organizowanych w tym czasie dniach otwartych na farmach wiatrowych i morskich farmach wiatrowych, warsztatach, konferencjach, konkursach, zawodach sportowych oraz innych wydarzeniach wzięły udział tysiące uczestników.

Więcej informacji na temat dnia wiatru w Polsce i na świecie można znaleźć na www.psew.pl oraz www.globalwindday.org

EWEA przewiduje, że rynek turbin wiatrowych utrzyma wysoki poziom rozwoju w 2010 roku

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) przedstawiło dnia 14 czerwca swoją prognozę dotyczącą instalacji turbin wiatrowych w roku 2010. Zakłada ona, że do końca tego roku na terenie Unii Europejskiej powstaną nowe instalacje wiatrowe o łącznej mocy 10 gigawatów (GW), a całkowita moc we wszystkich zainstalowanych źródłach w energetyce wiatrowej osiągnie na koniec 2010 roku poziom prawie 85 GW – oznacza to wzrost o 13%.

W roku ubiegłym, rekordowym dla energetyki wiatrowej, zainstalowano 10,163 GW nowej mocy w energetyce wiatrowej, co stanowiło 39% całkowitej mocy zainstalowanej ze wszystkich źródeł w tym okresie. Całkowita moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych na koniec 2009 roku osiągnęła wartość 74,767 GW.

- Spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla instalacji wiatrowych w Europie, który powtórzy i utrzyma poziom osiągnięty w roku 2009” – powiedział Christian Kjaer, dyrektor EWEA. – Obiecujące jest to, że w przeciwieństwie do roku 2009, na wynik osiągnięty w roku 2010 składają się zamówienia złożone po rozpoczęciu kryzysu finansowego.Pokazuje to ciągłe i silne zaufanie, jakie mają inwestorzy do tej technologii.

- Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy po raz trzeci z rzędu w energetyce wiatrowej zostanie zainstalowane więcej mocy niż przy użyciu jakiejkolwiek innej technologii wytwarzania energii elektrycznej, ale jest sprawą oczywistą, że energetyka wiatrowa będzie rywalizować o palmę pierwszeństwa z nowymi elektrowniami gazowymi – dodał Kjaer.

W roku 2010 zostanie postawionych więcej instalacji typu offshore, o łącznej mocy dochodzącej do 1 GW,w porównaniu do 577 MW zainstalowanych w 2009. EWEA przewiduje, że Włochy zainstalują w 2010 1 GW nowej mocy. Podobnie Francja. Spodziewany spadek ilości nowych instalacji w Hiszpanii zostanie z powodzeniem zrekompensowany przez podwojenie instalacji w nowych krajach członkowskich – przede wszystkim w Rumunii i Bułgarii – oraz znaczny wzrost w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza jeśli chodzi o instalacje typu offshore. Oczekuje się, że Niemcy będą największym rynkiem w tym roku, tuż przed Wielką Brytanią.

Dane dotyczące mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w roku 2009 można znaleźć na stronie: www.ewea.org/index.php?id=1665

źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, fot. www.sxc.hu
www.psew.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej