więcej


Energetyka

Senatorowie zagłosowali przeciwko energetyce obywatelskiej (18191)

2015-02-07

Drukuj
galeria

Podczas głosowania nad ustawą o OZE, które odbyło się w sobotę, 7 lutego senatorowie odrzucili rozwiązanie najkorzystniejsze dla obywateli – czyli wsparcie dla najmniejszych instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci cen gwarantowanych.

Przegłosowana poprawka przedstawiona przez senatora PO Michalskiego ma stać się kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy propozycją rządu i środowiska energetyki obywatelskiej. Nic bardziej mylnego.

Nowe regulacje znacząco ograniczą możliwości rozwoju energetyki prosumenckiej i obywatelskiej. W porównaniu z rozwiązaniem, które zostało przyjęte w Sejmie, znacząco zmniejszają one opłacalność inwestowania w mikroinstalacje OZE w gospodarstwach domowych.

Podczas głosowania w Sejmie, większość posłów opowiedziała się za wprowadzeniem taryf gwarantowanych dla prosumentów, co otworzyłoby drzwi dla stabilnego rozwoju energetyki obywatelskiej. Niestety, pod wpływem nacisków rządu, Senatorowie postąpili wbrew intencjom posłów i licznym apelom społeczeństwa obywatelskiego.

- Strach przed wsparciem w postaci stałych cen gwarantowanych dla najmniejszych instalacji OZE okazał się zbyt duży. Zdaniem rządu sprzedawanie energii do sieci nie powinno się obywatelom opłacać - zarabiać na sprzedaży energii mogą tylko koncerny energetyczne. Otwarcie drzwi dla rozwiązania, które za naszą zachodnią granicą przyczyniło się do kompleksowego rozwoju rynku małych instalacji OZE, okazało się dla rządu i dla senatorów PO nie do przyjęcia. A należy pamiętać, że wyrzucona przez senatorów z ustawy „poprawka prosumencka" jest rozwiązaniem okrojonym, dużo skromniejszym i ostrożniejszym niż np. niemieckie, a także dostosowanym do warunków polskich – wyjaśnia Zbigniew Karaczun – ekspert Koalicji Klimatycznej.

Energetyka obywatelska jest nowoczesnym i innowacyjnym podejściem do produkcji energii. Ruch energetyki obywatelskiej na świecie staje się coraz powszechniejszy. W Państwach Unii Europejskiej istnieje już kilkanaście milionów takich przydomowych instalacji pozwalających na produkcję energii. Ich obecność zwiększy niezależność energetyczną Polski od importowanych surowców oraz pozwoli, zwłaszcza w obszarach wiejskich, na zwiększenie stabilności dostaw energii.

Ustawa o OZE wraz z zaproponowanymi poprawkami w najbliższych dniach wróci do Sejmu. Posłowie już raz opowiedzieli się zdecydowanie za energetyką obywatelską przegłosowując wprowadzenie taryf gwarantowanych. Czy ich odrzucenie przez Senat przekona posłów do porzucenia wsparcia dla obywateli i prosumentów, dowiemy się już w najbliższych dniach.

Liczymy, że odrzucając senacką zmianę w ustawie o OZE posłowie podtrzymają tym samym swoje wsparcie, jakiego udzielili prosumentom i energetyce obywatelskiej w głosowaniu sejmowym.

źródło: Informacja prasowa Koalicji Klimatycznej


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej