więcej


Energetyka

Rusza największa morska farma wiatrowa świata (14979)

2012-11-11

Drukuj

chaunceydavis818 flickr BYPierwsze wiatraki na farmie London Array położonej na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii właśnie zaczęły produkować energię. Cały projekt ma osiągnąć docelowo moc 870 MW.

29 października br. inwestorzy – duński Dong Energy (50 proc. udziałów), niemiecki E.ON (30 proc.) i Masdar z Abu Dabii (20 proc.) – poinformowali, że pierwsze 15 turbin wiatrowych na farmie London Array właśnie rozpoczęło pracę. Wszystkie 175 wiatraków planowanych w pierwszej fazie inwestycji ruszy, zgodnie z planem, do końca tego roku. Farma osiągnie wtedy moc 630 MW i stanie się największą tego typu instalacją na świecie, mogącą zasilać ok. 470 tys. domów. Dodatkowo w drugiej fazie inwestycji jej moc może wzrosnąć jeszcze o kolejne 240 MW.

To kolejna tego typu inwestycja u południowo-wschodnich wybrzeży Anglii. Także w tym roku oddana ma być pobliska farma Greater Gabbard o mocy 500 MW, budowana przez Scottish and Southern Energy i niemiecki RWE. W 2010 roku park wiatrowy Thanet o łącznej mocy 300 MW uruchomił nieopodal szwedzki Vattenfall. Do tego roku to do niego należał rekord mocy zainstalowanej.

Położona ponad 20 km od wybrzeży hrabstw Kent i Essex farma London Array zajmie 100 km kw. Energię wytwarzać będą, zainstalowane na głębokości nieprzekraczającej 25 metrów, wiatraki Siemensa o mocy 3,6 MW każdy.

Energia bezpośrednio z farmy wyprowadzana jest linią energetyczną o napięciu 33 kV. Jednak jeszcze na morzu trafia do transformatora podwyższającego je do 150 kV. Dzięki temu w trakcie przesyłu na ląd tracone jest mniej energii. Na wybrzeżu prąd wpływa do krajowej sieci o napięciu 400 kV.

Zawsze wietrzna Wielka Brytania jest światowym liderem rozwoju farm typu offshore. W tej chwili dostarczają one 1,5 proc. jej zapotrzebowania na energię. Jednak ten udział będzie szybko rosnąć. Zgodnie z rządowymi planami do końca 2020 roku u jej wybrzeży będą pracować turbiny o łącznej mocy aż 18 000 MW. Nie są to wygórowane ambicje, ponieważ do tej pory deweloperzy zgłosili projekty na łączną moc 46 000 MW. W opinii ekspertów szansę na realizację w najbliższych latach ma przynajmniej połowa z nich.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. flick by

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej