- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Relacja z konferencji „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce” (16306)
2013-10-16Drukuj
4 października br. odbyła się konferencja „Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce" podsumowująca projekt „Buduj z Energią". Zaproszeni goście, partnerzy projektu oraz dziennikarze spotkali się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Celem Projektu „Buduj z Energią" było rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt przybliżyć miał również technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW.
Konferencję podsumowującą projekt poprowadził Michał Muzyczuk, który wraz ze swoją rodziną i ekipą telewizyjną przez miesiąc testował energooszczędny „Dom dla Każdego" w Michałowicach. W trakcie debaty goście mogli zapoznać się z wynikami eksperymentu oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP.
Trendy w budownictwie energooszczędnym
Debata podzielona została na cztery bloki tematyczne. Pierwszy, w którym o wypowiedzi poproszono specjalistów ds. architektury, Przemysława Rogulę i Piotra Michalskiego, dotyczył trendów w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Opatentowany przez naszych inżynierów system wznoszenia domów ze spienionego polistyrenu tzw. Neopor®-u pozwala na rezygnacje z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu. Materiał posiada doskonałe parametry termiczne, a technologia wznoszenia budynku całkowicie eliminuje powstawanie mostków termicznych, co w połączeniu z zastosowaniem trójszybowej stolarki okiennej zapewnia duże oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku – o nagrodzonej w tegorocznym konkursie GreenEvo technologii budowy „Domów dla Każdego" opowiadał architekt Przemysław Rogula.
Podstawową zaletą energooszczędnego „Domu dla Każdego" są późniejsze niskie koszty eksploatacji. Zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania powierzchni użytkowej ok. 100 m kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – testy wykazały, że koszty ogrzewania budynków w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc – dodał.
W jaki sposób osiągnąć tak niskie koszty utrzymania budynku, goście mogli dowiedzieć się już w podczas drugiego bloku debaty, który dotyczył rozwiązań energooszczędnych stosowanych w nowoczesnym budownictwie. W domach energooszczędnych można zastosować różne rozwiązania, które będą mieć wpływ na koszt inwestycji i na późniejsze koszty eksploatacji. – Wykonanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Od nich w dużym stopniu zależy też przyszły komfort i koszty eksploatacji. Instalacja pompy ciepła i systemu rekuperacji pozwala zużywać naszym domom mniej energii niż w domach budowanych w technologii tradycyjnej – tłumaczył gościom Marek Bednarz, Dyrektor firmy Viessmann, międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej.
Energooszczędność się opłaca
W trzecim bloku o odpowiedź na pytanie – czy budownictwo energooszczędne się opłaca poproszono Wiktora Wilczyńskiego - eksperta Wawel Service, firmy deweloperskiej, która jako jedna z niewielu, już teraz oferuje swoim klientom domy i mieszkania energooszczędne. - W związku z nowelizacją Dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych już dziś - to dobra decyzja – mówił Wiktor Wilczyński. Takie podejście jest korzystne nie tylko dla nas, ale również dla naszych klientów. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu architektonicznego i innowacyjnych rozwiązań pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, a ich cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości – dodał.
Wawel Service nie poprzestaje na obietnicach, deweloper ma zaprojektowanych ponad 200 domów i mieszkań, które jako pierwsze w regionie spełniają warunki umożliwiające uzyskanie dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach NFOŚiGW. Modelowym przedsięwzięciem tego typu jest osiedle domów energooszczędnych „Dom dla Każdego" oraz energooszczędne budynki wielorodzinne w Krakowie: Borkowska budynek B1 i B2 i Halszki 28A.
W ostatnim bloku o wsparciu finansowym inwestorów prywatnych opowiadał Piotr Obłękowski – przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po konferencji Prezes Fundacji „Edukacja Bez Granic" – Magdalena Kopka i koordynator projektu - Maciej Wojciechowski, podziękowali uczestnikom eksperymentu. Do podziękowań przyłączył się Adrian Potoczek reprezentujący firmę Wawel Service, która użyczyła inwestycji do testów. - Korzystając z okazji ponownego spotkania się życzę Państwu domu na lata. Domu dla każdego, kto ceni komfort i bezpieczeństwo. Domu energooszczędnego, który pozwala uwierzyć, że oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z przyjemności – powiedział, wręczając rodzinie prezent w postaci świnki – skarbonki.
Energooszczędne „Domy dla Każdego"
Kto z nas nie chciałby mieszkać w nowoczesnym domu, w zgodzie z naturą, a przy tym oszczędnie? Okazuje się, że chciałoby wielu - wydatki na ogrzewanie stanowią duże obciążenie dla rodzinnego budżetu. Nic zatem dziwnego, że potencjalni nabywcy szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych... W praktyce jednak, wciąż niewielu z nich gotowych jest wyłożyć większą kwotę na zakup energooszczędnego mieszkania, czy domu. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się od ekspertów - wbrew powszechnym opiniom, budowa domu energooszczędnego zgodnego z wytycznymi NFOŚiGW, to nie luksus, na który niewielu z nas stać. Proponowane przez NFOŚiGW dopłaty oraz innowacyjne podejście deweloperów, architektów i producentów spowoduje, że domy i mieszkania energooszczędne staną się tańsze, a przez to - dostępne dla Każdego.
***
Więcej informacji o projekcie „Dom dla Każdego" znajdą Państwo na stronie: www.domdlakazdego.info oraz na www.eko-budowanie.pl.
źródło: Wawel Service Sp. z o. o.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności