więcej


Energetyka

Polscy aktywiści Greenpeace aresztowani w Uppsali (9925)

2010-06-16

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Grupa aktywistów, w tym ekolodzy z Polski, przebywa w szwedzkim areszcie, po tym jak w wczoraj, ubrani w kostiumy symbolizujące odnawialne źródła energii, tj. słońce, wiatr i wodę, weszli na teren elektrowni atomowej w Forsmark. Aktywiści rozstawili transparenty z hasłem „Vote no to the new nuclear power”. W ten sposób Greenpeace wezwał szwedzkich parlamentarzystów, by 17 czerwca w czasie głosowania dotyczącego dalszych losów szwedzkiego programu nuklearnego nie wydał zgody na budowę nowych reaktorów.
„Ośmioro polskich aktywistów, zostało zatrzymanych i obecnie pozostają oni w areszcie pod zarzutem bezprawnego wejścia na teren elektrowni. Mają zostać tam do czwartku. Zdecydowanie dłużej niż w przypadku podobnych tego typu akcji Greenpeace, jakie miały miejsce w przeszłości” - mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że aktywiści zostali zatrzymani na tak długo. Chyba nie przypadkowo termin ten zbiega się z datą głosowania szwedzkiego parlamentu nad kwestią budowy nowych reaktorów atomowych. Apelujemy o jak najszybsze wypuszczenie polskich aktywistów z aresztu” – dodaje Guzek.

Akcja była protestem wobec rozwoju energetyki jądrowej w Szwecji. Greenpeace wzywa do [R]ewolucji energetycznej, która powinna polegać na zwiększeniu udziału energetyki odnawialnej oraz efektywności energetycznej. Z opublikowanego niedawno raportu Greenpeace „Energy [R]evolution”1 wynika, że rozwój czystych technologii mógłby dać impuls gospodarce, zwiększyć ilość miejsc pracy i zredukować emisję gazów cieplarnianych. Jednocześnie nie wiąże się z nimi ryzyko rozpowszechniania broni jądrowej i zagrożeń ze strony ataków terrorystycznych.

O sprawie zatrzymania Polaków została poinformowana Ambasada Polski w Sztokholmie.

Przypisy:

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej