- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Podsumowanie V Forum Przemysłu Energetyki Odnawialnej (14298)
2012-05-09Drukuj
Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej stało największym wydarzeniem branży energetyki słonecznej w Polsce. Tegoroczne, V Forum odbyło się 18 kwietnia br. w Krakowie, inicjując także obchody Europejskich Słonecznych Dni. Organizatorem jest Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).
Tegoroczne forum zgromadziło ponad 160 osób, reprezentujących różne środowiska z sektora energetyki słonecznej: instalatorów, producentów urządzeń, stowarzyszeń, przedstawicieli nauki i samorządów oraz innych. Forum tradycyjnie towarzyszyła wystawa na której można było zapoznać się m.in. z urządzeniami do produkcji kolektorów słonecznych firm AMB Technic oraz GRACO oraz z instalacją słoneczną firmy Sunprogress.
Patronat honorowy jak co roku nad forum objął: wicepremier i minister gospodarki pan Waldemar Pawlak, minister środowiska pan Marcin Korolec, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pan Jan Rączka, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki – Andrzej Czerwiński, ambasador Danii – Thomas Østrup Møller oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej reprezentujący w Lewiatan firmy zielonej gospodarki, w tym producentów kolektorów słonecznych.
Forum zostało otwarte przez prowadzącego, pana Grzegorza Wiśniewskiego – prezesa Zarządu IEO.
Tematyka forum została podzielona na cztery części, pierwsza z nich dotyczyła aspektów rynkowych, druga zaś aspektów technicznych, trzecia prawnych. Finalnym elementem forum był jak co roku - panel dyskusyjny.
Jako pierwsza zabrała głos pani Aneta Więcka z IEO, która przedstawiła wyniki badań rynku kolektorów słonecznych w Polsce w 2011 r. W 2011 r. na rynku krajowym sprzedano ogółem prawie 253,7 tys. m2 kolektorów słonecznych, łączna ilość zainstalowanych kolektorów słonecznych w Polsce na koniec 2011 r. wyniosła 909 tys. m2. Przyrost nowoinstalowanych kolektorów słonecznych wyniósł 70% w stosunku do roku 2010. Obroty na rynku wyniosły blisko pół miliarda złotych. Obecnie na polskim rynku działa ok. 70 firm produkujących, dystrybuujących ponad 440 typów kolektorów słonecznych.
Następnie pan Xavier Noyon, sekretarz generalny European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) przedstawił prezentację nt. rynku energetyki słonecznej termicznej w UE oraz perspektyw jej rozwoju. Wstępne dane dot. sprzedaży instalacji słonecznych w krajach europejskich nie wykazują wzrostu rynku, w całej UE przewidywany jest nieznaczny spadek sprzedaży. Wzrost na rynkach europejskich został osiągnięty jedynie w trzech krajach: Dania, Szwajcaria oraz Polska. Pan Noyon podkreślił, jak bardzo istotne jest właściwe wprowadzanie instrumentów wsparcia dla energetyki słonecznej oraz całej energetyki odnawialnej: dużo lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązkowego wykorzystania urządzeń energetyki odnawialnej w budynkach niż tak jak w przypadku Hiszpanii wyłącznie systemu energii słonecznej – tzw. solar obligation. Ponadto istotne dla zrównoważonego rozwoju rynku i efektywności ekonomicznej jest stopniowe zmniejszanie skali dotacji do zakupu instalacji słonecznych, a nieefektywne jest całkowita likwidacja (tzw. stop and go policy).
Pan Olivier Miedaner – ekspert z Solites - Steinbeis Research Institute for Solar and Sustainable Thermal Energy Systems przedstawił doświadczenia i aspekty ekonomiczne budowy wielkowymiarowych systemów instalacji słonecznych grzewczych w obiektach wielorodzinnych na przykładzie rynku niemieckiego. Szczególna uwaga została zwrócona na instalacje słoneczne o pow. 600 m2 połączone z sezonowymi magazynami energii słonecznej. Jednym z największych zasobników sezonowych – 63 300 m3 zbudowano w Neckarsulm w 1997 r. dla instalacji kolektorów słonecznych płaskich o wielkości 5 300 m2.
Następnie wystąpił pan Miłosz Lipiński z biura projektowego M&L Lipińscy, prezentując rynek budowy domów mieszkalnych w Polsce i rosnące potrzeby w zakresie rozwiązań energooszczędnych, w tym kolektorów słonecznych. Podkreślił, że ponad 30% energii konsumowanej w Polsce przypada na gospodarstwa domowe z tego 22% na ogrzewanie. Możliwe i racjonalne jest ograniczenie zapotrzebowania na ciepło ze 120 kWh/m2 (obecny standard) do poziomu 40-50kWh/m2/rok i wykorzystanie w m.in. 20% udziału energii z OZE w budownictwie mieszkaniowym. Zdaniem Pana Lipińskiego konieczne jest wprowadzenie czytelnych, zrozumiałych i egzekwowalnych przepisów i położenie nacisku na odpowiednią do potrzeb edukację inwestorów, wykonawców, projektantów.
Pan Bogusław Regulski, wiceprezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Prezes Regulski wskazał, że ciepłownictwo systemowe jest otwarte na technologie energetyki słonecznej, jednakże ograniczenia techniczne i regulacje prawne nie ułatwiają w tym zakresie przemian w ciepłownictwie i trudno jest współpracować tym dwóm sektorom w Polsce, np. ze względu na priorytet wprowadzania kogeneracji w ciepłownictwie.
Pełne materiały są dostępne na stronie internetowe FORUM. Informacje o V Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i jego wynikach można też znaleźć w mediach, których przedstawiciele aktywnie uczestniczyli w debacie.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności