więcej


Energetyka

Pływająca elektrownia atomowa - zwodowano pierwszy blok (9919)

2010-07-17

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W Rosji zwodowany został pierwszy blok energetyczny, który stanowić będzie część pływającej elektrowni atomowej „Akademik Łomonosow".
Elektrownia zostanie zaopatrzona w dwa wodne reaktory ciśnieniowe KLT-40 o sile 35 MW. Takie same znajdują się w chwili obecnej m. in. na rosyjskich atomowych lodołamaczach. Konstrukcja ma zostać ukończona w 2012 roku i przewidziana jest na zaopatrzenie w energię elektryczną miasta zamieszkałego przez 350 tys. osób.

Przedsięwzięcie krytykują jednak rosyjscy ekolodzy, którzy uważają go za najbardziej niebezpieczny projekt atomowy od dziesięciu lat. Zwracają też uwagę na to, że taki obiekt stanowi bardzo łatwy cel dla terrorystów.

Pierwszą na świecie pływającą elektrownię atomową wybudowały Stany Zjednoczone w latach 60-tych, instalując na zmodyfikowanym statku Sturgis typu Liberty reaktora jądrowego o mocy 10 MW. Statek ten przez kilka lat dostarczał energię w rejonie Kanału Panamskiego.

Po ukończeniu całej konstrukcji Rosjanie planują dobudowywanie kolejnych platform.


Fot. Rosyjski lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym, Wikimedia Commons


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej