więcej


Energetyka

PIGEO: konieczne wprowadzenie minimalnej ceny zielonych certyfikatów (15604)

2013-04-21

Drukuj

Zdaniem Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej (PIGEO), rząd powinien wpowadzić minimalną cenę zielonych certyfikatów, aby pomóc inwestorom działającym na polskim rynku OZE, którzy borykają się z coraz większymi problemami wynikającymi z nadpodaży certyfikatów i ich niskiej ceny.

Przedstawiciele branży OZE swoje stanowisko w kwestii obecnych problemów na rynku OZE zaprezentowali podczas wczorajszej konferencji prasowej. Zdaniem obecnego na konferencji Michała Ćwila z PIGEO, obecna giełdowa cena zielonych certyfikatów sprawia, że przedsięwzięcia realizowane na polskim rynku energii odnawialnej przestały być opłacalne. Inwestorzy tworząc swoje biznesplany kalkulowali bowiem cenę zielonych certyfikatów na poziomie ok. 230 zł/MWh, podczas gdy obecnie giełdowa cena certyfikatów wynosi ok. 130 zł. Dlatego zdaniem przedstawiciela PIGEO, powinno się wprowadzić minimalną cenę certyfikatów, co przyczyniłoby się do dalszego rozwoju polskiego rynku OZE.

Przedstawiciel PIGEO zwrócił ponadto uwagę na problem braku ustawy o odnawialnych źródeł energii, podkreślając, że niepewność co do przyszłych regulacji, obok problemu ceny zielonych certyfikatów, blokuje rozwój nowych inwestycji.

Z kolei obecny na wczorajszej konferencji prasowej Benny H. Laursen z firmy doradczej Laursen Consulting zauważył, że obecna sytuacja na rynku energii odnawialnej może sprawić, że Polsce nie uda się osiągnąć celu 15-procentowego udziału OZE w konsumpcji energii do roku 2020. Zdaniem Laursena, jednym z możliwych rozwiązań problemu nadpodaży certyfikatów może być zlikwidowanie opłaty zastępczej, tak aby obowiązkowy udział OZE w sprzedawanej energii mógł być regulowany wyłącznie poprzez zakup i umarzanie zielonych certyfikatów.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej