więcej


Energetyka

PGE postawi nowe wiatraki w kolebce polskiej energetyki wiatrowej (17556)

2014-08-14

Drukuj
galeria

Farma wiatrowa, fot. pixabay, domena publiczna

Polska Grupa Energetyczna zamierza rozbudować farmę wiatrową Kisielice, której aktualna moc wynosi w sumie 40,5 MW. Potencjał jednej z pierwszych farm wiatrowych w Polsce powiększy się o 12 MW.

Farmę wiatrową Kisielice, która składa się z 27 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 1,5 MW, PGE kupiła wraz z innymi aktywami wiatrowymi od hiszpańskiej Iberdroli. Hiszpanie wycofali się z działalności na polskim rynku wiatrowym wyprzedając swoje aktywa PGE i Enerdze.

Teraz PGE chce rozbudować park wiatrowy w Kisielicach. W tym celu należąca do PGE spółka PGE Energia z Natury ogłosiła przetarg na wykonanie farmy wiatrowej Kisielice II, w ramach której ma powstać 6 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Termin składania ofert mija 10 września br., a ukończenie budowy drugiego etapu parku wiatrowego w Kisielicach przewidziano na listopad 2015 r. Kontrakt zostanie przyznany wykonawcy, który zaoferuje najniższą cenę.

Budowę pierwszego etapu farmy wiatrowej w Kisielicach rozpoczęto w 2006 r., a uruchomiono ją w 2007 r. W ramach inwestycji wykonano też GPZ Kisielice 110/30 kV i zmodernizowano GPZ Susz 110/15 kV. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln euro.

Co ciekawe, już w 1998 r. władze Kisielic przygotowały odpowiednie regulacje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę na terenie gminy Kisielice elektrowni wiatrowych, których maszty nie mogły być jednak wyższe niż tylko 12 m.

W latach 2000-2001 w ramach projektu EcoLinks w Kisielicach były natomiast prowadzone pomiary wiatru, które wykazały średnią prędkość wiatru wynoszącą 6,3 m/s na wysokości 85 m.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej