więcej


Energetyka

Patrząc przez zielone szkło (9450)

2010-09-02

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W dzisiejszych czasach energooszczędność w budownictwie to pewna filozofia. Powstawanie nowoczesnych domów nie dotyczy tylko ich bryły, ale również elementów z jakich są wykonane, i które wpływają na jakość i oszczędność. 
Jednym z bardzo ważnych czynników wpływających na oszczędność i ochronę przed utratą ciepła są okna. W naszym klimacie odgrywają one bardzo ważną rolę. Zapewniają nam ochronę przed chłodem przez prawie osiem miesięcy. Dobre okno pozwala w optymalny sposób ograniczyć straty energii przy ogrzewaniu i chłodzeniu. Żeby okna miały niski współczynnik przenikania ciepła, muszą posiadać bardzo dobre parametry techniczne.

Do niedawna tylko nieliczni kupowali okna z szybami o współczynniku U=1,1 W/m2 K. Teraz to standard. Na rynku polskim i europejskim możemy zauważyć, iż wzrasta poziom i profesjonalizm produkcji okien. Okna pasywne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, oprócz tego, że mają odpowiednią budowę posiadają tzw. szyby zespolone. 

Na czym polega owo zespolenie?

Jest to trwały, hermetyczny układ dwóch lub więcej szyb oddzielonych od siebie ramką dystansową, która może być wykonana ze stali szlachetnej, aluminium lub tworzywa. Standardowo ramki mają grubość 6-18 mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest materiałem absorbującym parę wodną lub gazem szlachetnym.

Dobra szyba termoizolacyjna powinna mieć odpowiedni (niski) współczynnik przenikania ciepła (Ug). Właściwy jej dobór i zastosowanie odpowiedniego zestawu szkła ma wpływ na parametry i właściwości użytkowe okna. Na rynku producenci oferują różnego rodzaju szyby, które w zależności od przeznaczenia posiadają odpowiednią budowę. Możemy tu wymienić szyby: termoizolacyjne, dźwiękoszczelne, antywłamaniowe czy bezpieczne.

Wśród okien najbardziej znany podział to okna plastikowe lub drewniane. Te drugie, to towar najwyższej jakości. Ich zastosowanie podnosi standard budynku. Niestety cena ich jest znacznie większa od plastikowych, dlatego plastiki dominują na dzisiejszym rynku. Pamiętajmy jednak, że drewno to sprawdzony materiał ekologiczny.

Istniejący producenci okien ciągle ulepszają swoje produkty, aby zadowolić klientów. Nowe technologie i rozwiązania pozwalają na budowę domu w standardzie ekologicznym. Dlatego firmy produkujące okna w sposób szczególny koncentrują się na kwestii energooszczędności. Coraz to nowsze produkty wchodzące na rynek maja za zadanie spełniać wszelkie energooszczędne funkcje.

Okna pasywne to nowa technologia, która daje nam innowacyjne możliwości i rozwiązania w budownictwie małych budynków, jak i dużych budowli mieszkaniowych czy obiektów biurowych.

Nowa filozofia w tym kierunku zachęca do myślenia nowoczesnego, które pozwoli ograniczyć emisje CO2. Bo jak wiemy to nie żarówka i telewizory są zagrożeniem, a ciepło, które jest wytwarzane do ogrzania naszych domów. To ono najbardziej zwiększa emisje CO2 do atmosfery. Dlatego dom pasywny o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną jest przyszłością. Wyróżniają go bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowań szeregu rozwiązań, mających na celu zmniejszenie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Z praktyki budownictwa wynika, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

Innowacyjność tego kierunku przejawia się przede wszystkim w tym, że poprawia parametry elementów i systemów istniejących w każdym budynku. Dlatego, żeby budynek był ekologiczny, musi mieć między innymi okna, które w znaczny sposób zaoszczędzą zużycie energii cieplnej. Takich okien na rynku jest coraz więcej i posiadają coraz lepsze dane techniczne.

Redakcja EkoNews ma nadzieję, że świadomość inwestorów budujących duże obiekty mieszkalne i biurowe, jak i małe domy, będzie coraz większa. W efekcie tego standard naszego budownictwa będzie szybko się podnosił.

Aneta Tabędzka

źródło: EkoNews.pl, fot. www.sxc.hu 
www.ekonews.com.pl


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej